Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Wrześniowe spotkanie na Świętym Michale Drukuj Email
wtorek, 01 października 2013 08:02, odsłon: 469

michal 2013Leśne sanktuarium

- tak ks. Zbigniew Nowak określił polanę św. Michała w lesie groby w Harbutowicach. I rzeczywiście trudno o trafniejszą charakterystykę tego miejsca, o czym po raz kolejny mieli okazję przekonać się uczestnicy odprawionej tam polowej Mszy św. w niedzielne popołudnie 22 września.

Spotykamy się na Świętym Michale dwa razy w roku - w maju, na uroczystość poświęconą pamięci Konfederatów Barskich zaprasza harbutowskie Stowarzyszenie Gospodyń "Cis", a we wrześniu z okazji święta Archanioła Michała - jednostka OSP w tej miejscowości. Po Mszy św. organizatorzy zapraszają na ognisko z licznymi atrakcjami. Spotkania te gromadzą mieszkańców trzech gmin z trzech powiatów; naszego, wadowickiego (Lanckorona, Jastrzębia) i suskiego (Palcza, Baczyn Budzów). W tym roku wrześniowe święto przyciągnęło przed polanę kram odpustowy - co może świadczyć o tym, że nasze spotkania stały się już bardzo popularne. Oczywiście także i tym razem zabawa na pobliskiej polanie przygotowana przez strażaków przy ognisku i swojskim graniu, trwała do samego wieczora.

Tym, którzy już w to miejsce trafili, nie jest potrzebna reklama ani zachęta. Będą tu wracać. Jedni nazywają tę polanę i ten las miejscem magicznym, inni - wspaniałym, niesamowitym, baśniowym. Miejscem pełnym zadumy i skłaniającym do medytacji, a jednocześnie pełnym dobrej pogody i dającym wytchnienie. Jakby się tu czas zatrzymał, jakby zło tego świata tu nie docierało. Tak, to prawdziwie jest leśne sanktuarium wodza hufców niebieskich przeciwko mocom piekielnym - św. Michała Archanioła. I tu - jak w dowodzie Alberta Einsteina na istnienie Boga - jest dobro, więc nie ma miejsca na zło, bo ono tylko tam może istnieć, gdzie brakuje dobra wypełniającego przestrzeń. Bo zła nie ma - dowodził wielki fizyk - tak jak nie ma zimna. Jest tylko ciepło i jego brak. Jest tylko dobro, a jego brak rodzi to, co nazywamy złem. Przestrzeń bowiem nie uznaje pustki; musi być czymś wypełniona. Na szczęście tam, gdzie króluje św. Michał Archanioł, nie ma ani odrobiny wolnego miejsca do wypełnienia. Jest tylko dobro i światło.

Na pamiątkę tegorocznego wrześniowego spotkania uczestnicy otrzymali od burmistrza pamiątkowe kartki z fotografią rzeźby Archanioła Michała pokonującego Lucyfera i modlitwą do Niebieskiego Hetmana. Rzeźbę stworzył nieżyjący już Wojciech Kurdziel. Jeszcze rok temu był z nami w leśnym sanktuarium...

 

(awz)