Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Jubileusz - gratulacje, honory i wyrazy wdzięczności Drukuj Email
środa, 11 czerwca 2014 15:27, odsłon: 2306

130 at OSP Sulkowice130 lat sułkowickiej Straży

Las strażackich pocztów sztandarowych, oficerowie Państwowej Straży Pożarnej i funkcyjni ZOSP RP różnych szczebli, parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele sułkowickich środowisk  oświatowych i firm przybyli w sobotę 7 czerwca do Sułkowic, by świętować 130-lecie naszej jednostki strażackiej. Podczas uroczystości poświęcony został nowy samochód bojowy - ochrzczony imieniem "Stanisław’", a zasłużeni druhowie otrzymali z rąk najwyższych dostojników strażackich medale i odznaczenia.

 

130 osp

 

Najpierw podziękowali Panu Bogu

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Mszą Świętą dziękczynną w intencji obecnych i zmarłych druhów z czterech już pokoleń strażackiej braci w Sułkowicach, a także ich rodzin. Koncelebrowali ją: ks. dziekan Edward Antolak, kapelan strażaków powiatu myślenickiego ks. Józef Orawczak (proboszcz parafii św. Franciszka w Myślenicach na Zarabiu) oraz kapelan jednostki ks. Leszek Dyląg, który wygłosił też kazanie, podkreślając, że  strażak, to nie jest tylko zawód, nawet w przypadku strażaków zawodowych, lecz w pierwszym rzędzie powołanie do służby drugiemu człowiekowi, do bronienia ludzkiego życie, mienia, a także najważniejszych wartości, to służba w imię Boga i bliźniego. Msza Święta odprawiana była w bardzo uroczystej oprawie, z towarzyszeniem orkiestry dętej, pocztami standardowymi ustawionymi w dwóch szeregach w bocznych nawach kościoła i jednostką w paradnych mundurach w nawie głównej. Wraz z dorosłymi druhami - młodzież strażacka i najmłodsza drużyna dziecięca - zapowiedź, że dziedzictwo fajermanów wójta Kiebzaka i druha Ciężkowskiego trwa i ma godnych następców. Dary ofiarne w postaci bochna chleba z okolicznościowym napisem i wina przynieśli do ołtarza rodzice chrzestni nowego samochodu - Grażyna Krzyżek (prezes GS Sułkowice) i Władysław Łabędź z Kuźni Sułkowice S.A. Patriotyczny charakter działalności Ochotniczej Straży Pożarnej podkreśliło odśpiewanie na zakończenie Mszy św. hymnu "Boże coś Polskę". I tylko żal, że tak mało mieszkańców Sułkowic zdecydowało się przyjść w to upalne południe do kościoła, by wyrazić w ten sposób swoją wdzięczność druhom, którzy zawsze są gotowi do pomocy i odpowiadają natychmiast na każde wołanie o pomoc.

 

Goście i przyjaciele

Cały uroczysty orszak jubileuszowy przeszedł następnie na parking przy strażnicy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Musztrę honorową prowadził Mariusz Masełko z komendy powiatowej PSP, a raport o gotowości do uroczystości składał Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadierowi Andrzejowi Mrozowi. Na trybunie dla dostojnych gości zasiadła zastępca Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhna Teresa Tiszbierek, Leszek Zięba z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZPSP RP, komendant powiatowy PSP Sławomir Kaganek,  prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP Jan Podmokły, a w trakcie uroczystości dotarł związany wciąż bardzo silnie ze strażą powiatu myślenickiego jej były komendant, a obecnie dyrektor biura skarg i wniosków Komendy Głównej PSP Jan Tajduś. W gronie gości nie zabrakło wspierającego na co dzień straże całej gminy Sułkowice Marka Moskala, który - jak się okazało podczas wystąpień gości - jest kolegą ze studiów Teresy Tiszbierek. Obydwoje mocno zabiegali, by wymarzony nowy samochód trafił do sułkowickich strażaków.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe jednostek OSP: Bieńkówka, Biertowice, Dobczyce, Głogoczów, Harbutowice, Izdebnik, Jasienica, Jastrzębia, Jawornik, Krzywaczka, Lanckorona, Lubień, Myślenice-Śródmieście, Osielec, Pcim, Rudnik, Sułkowice-Kuźnia, Trzebunia, Wola Radziszowska  oraz poczty Jubilatki OSP Sułkowice i Gminy Sułkowice. W pocztach sztandarowych i na widowni spotkać można było prezesów i członków zarządów zaprzyjaźnionych jednostek z szerokiej okolicy, a wśród nich prezesa najstarszej Straży Ogniowej powiatu myślenickiego - OSP Myślenice-Śródmieście Franciszka Szildera.

Wraz ze strażacką bracią na trybunach zasiedli politycy i samorządowcy - posłowie Joanna Bobowska i Marek Łatas, starosta Józef Tomal, kierownik wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego Tadeusz Rabski, komendant powiatowy Policji Artur Święch, obecnie sprawujący swoją funkcję radni gminy Sułkowice z przewodniczącym Wiesławem Moroniem, burmistrz Piotr Pułka wraz z zastępcą Rozalią Oliwą i sekretarz gminy Małgorzatą Dziadkowiec oraz pracownikami Urzędu Miejskiego, a także burmistrzowie poprzednich kadencji w okresie 25 lat III RP - Adam Gumularz i Józef Mardaus. Przybyli też przedstawiciele Rady Osiedla z Adamem Bargłem na czele, dyrektorzy sułkowickich szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele różnych środowisk. W okolicznościowych przemówieniach zgodnie podkreślali oni ofiarność druhów i ich oddanie swojej miejscowości, wysoki poziom wyszkolenia i znakomite wyposażenie jednostki, za co składali podziękowania przede wszystkim samorządowi gminy i burmistrzowi Piotrowi Pułce.

 

131 lat w służbie ludziom

Historię jednostki przedstawił prezes OSP Sułkowice  Jan Hodurek. Sułkowicka straż należy do najstarszych w okręgu, a jest bodaj pierwsza Strażą  Ogniową, która powstała na wsi, jako że Sułkowice były wówczas wsią. Jednostka została założona w 1883 roku, więc właściwie jubileusz 130-lecia przypadał w roku ubiegłym. Władze jednostki chciały połączyć obchody jubileuszowe z poświęceniem wymarzonego samochodu. Okazało się, że udało się - dzięki staraniom wielu osób i instytucji - pozyskać wymarzonego nowego mercedesa wraz z wyposażeniem  w ubiegłym roku, ale samochód dotarł do Sułkowic dopiero w listopadzie, a formalnie przekazany został jednostce 14 stycznia podczas uroczystości na dziedzińcu Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Zimą nie chciano urządzać jubileuszu, więc świętowanie 130 lat OSP w Sułkowicach przypadło na ten rok - 131. w historii jednostki. Tak się fortunnie złożyło, że jest to również 45. rok uzyskania praw miejskich przez Sułkowice.

Nadaję ci samochodzie imię "Stasiu" Nowoczesny Mercedes Atego 1329 AF wart jest 626 400 zł i został zakupiony dzięki dofinansowaniu 5 instytucji: Gminy Sułkowice - 220 tys. zł, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - 150 tys. zł,  Komendanta Głównego PSP oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (do którego należy OSP Sułkowice) - po 100 tys. zł, Starostwo Powiatowe w Myślenicach - 5 tys. zł, a brakujące 51 tys. 400 zł to środki własne OSP w Sułkowicach. Przemawiający goście wspominali perypetie związane z przydziałem tego samochodu dla OSP Sułkowice (do ostatniej chwili ważyła się decyzja, czy auto to trafi do naszej jednostki). Wymarzony samochód został poświęcony przez księży kapelanów Józefa Orawczaka i Leszka Dyląga, a rodzice chrzestni Grażyna Krzyżek i Władysław Łabędź obficie polali mu koła szampanem  i nadali imię "Stasiu". Na lata służby w straży podarowali mu wiersz, a burmistrz Piotr Pułka dorzucił z tej okazji do wyposażenia samochodu wentylator oddymiający Skorpion. On też dokonał ceremonii wręczenia kluczyków do samochodu komendantowi gminnemu, naczelnikowi jednostki Ryszardowi Sroce, a ten powierzył pieczę nad autem kierowcy  Mirosławowi Sroce.

 

Podziękowania i upominki

Sułkowiccy druhowie dziękowali wszystkim, którzy wspierali ich działania i przyczynili się do pozyskania tego samochodu, a także wszystkim dobrodziejom jednostki - honorując obecnych darczyńców i przyjaciół jednostki okolicznościowymi upominkami oraz wspominając tych, którzy wspierali jednostkę przed laty. Dołożyli wszelkich starań, by nikogo nie pominąć i każdego uhonorować. Wielkie było zaskoczenie komendanta Andrzeja Mroza, gdy otrzymał od sułkowickich druhów piękną paradną szablę wykutą przez sułkowickich kowali. Inni darczyńcy i dobrodzieje otrzymali ciupagi wykonane przez firmę Juco, okolicznościowe kowadełka z młoteczkiem i napisem 130 lat OSP Sułkowice - również wykonane przez Juco, plakietki i figurki św. Floriana.
Medale i odznaczenia
Jubileusz dał ddla stasiamoskonałą okazję do wręczenia odznaczeń i medali strażackich, a wśród nich niecodziennych odznak za wysługę 65 lat w Straży dla druha Władysława Stokłosy i 50 lat w Straży dla druhów Józefa Godzika i Jana Kani. Niewielu jest w Polsce strażaków, którzy mogą się poszczycić wysługą 65 lat!
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Tadeusz Skowronek (po raz drugi), Wiesław Jędrzejowski, Tadeusz Moskal, Władysław Profic, Stanisław Sroka, Józefa Piechota, Tadeusz Sroka, a srebrny - druhowie: Piotr Pułka, Wojciech Francuziak, Mariusz Kaczor. Brązowym medalem uhonorowani zostali druhowie: Tomasz Stręk, Tomasz Sroka, Waldemar Obajtek, Sławomir Sitarz, Jacek Kurek, Mirosław Sroka,  Andrzej Salus, Łukasz Strzebel, Mateusz Strzebel, Szymon Latoń, Rafał Kurek.
Przyznane też zostały odznaki Strażak Wzorowy. Otrzymali je druhowie: Krzysztof Kuchta, Maciej Klus, Wojciech Kuchta, Bogdan Sroka, Sławomir Strzebel.
Medale i odznaczania wręczali: Teresa Tiszbierek, Andrzej Mróz, Sławomir Kaganek, Jan Podmokły, Piotr Pułka i Ryszard Sroka.

 

Księga pamiątkowa i błogosławieństwo Papieża

bl ospamPrzed wejściem do strażnicy rozłożona została Księga Pamiątkowa jednostki, do której wpisywali się dostojni goście, napełniając przy okazji "kufereczek stóweczek" w prezencie dla jednostki jubilatki. Przy okazji goście otrzymywali w prezencie monografię stowarzyszeń gminy Sułkowice "Stowarzyszeni możemy więcej", w której wiele miejsca poświęcone zostało gminnym strażom pożarnym, z jednostką z Sułkowic, jako najstarszą działającą organizacją w gminie, na czele. Wszyscy zaproszeni zostali do wielkiej sali, gdzie już czekał na nich smaczny poczęstunek. Była okazja do wymiany spostrzeżeń i mniej oficjalnych rozmów, a gratulacjom i życzeniom dla dzielnych sułkowickich druhów nie było końca. Podczas wszystkich części obchodów, a także podczas biesiady druhom wiernie towarzyszyła orkiestra dęta pod batutą Andrzeja Moskala. Orkiestra nie działa co prawda w strukturach straży, ale od samego początku jest ze strażą ściśle związana, a wielu jej członków to również druhowie OSP.

Na reprezentacyjnej ścianie wielkiej sali, obok szczególnie otaczanego pietyzmem portretu Ojca Świętego Jana Pawła II, zawisł portret Ojca Świętego Franciszka z osobistym papieskim błogosławieństwem dla jednostki z okazji jubileuszu.  W dolnej części arkusza znajduje się relikwia św. Jana Pawła II - kawałek papieskiej sutanny. Błogosławieństwo to w tygodniu poprzedzającym uroczystości przywiózł druhom z Watykanu przyjaciel jednostki Zygmunt Grabczyk.

 

 

 

 

 Wystąpienie okolicznościowe burmistrza Piotra Pułki:


Szanowni Druhowie Jubilaci,

Serdecznie gratuluję  i w imieniu własnym oraz Mieszkańców Sułkowic wyrażam wdzięczność dla Was za te 131 już lat  wiernej, ofiarnej służby ludziom i Sułkowicom.

Gratuluję i wyrażam podziw - dla Was i dla naszych przodków (bo przecież wielu z nas miało w tej straży ojców, dziadków i pradziadków) -  że w świecie zmieniających się  zasad i wartości pozostaliście wierni temu, co najważniejsze: zachowaliście wiarę, honor, wierność ojczyźnie i szacunek dla drugiego człowieka. Nasi przodkowie - założyciele Straży Ogniowej w Sułkowicach -byliby z Was dumni.

Gratuluję i życzę Wam, byście zapisywali kolejne piękne karty historii swoich rodzin, naszej Organizacji, naszego Miasta i Gminy. Szczęść Wam Boże.

 

 

 

 

 

 

Galeria