Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Małopolskie Wektory Współpracy po raz drugi Drukuj Email
poniedziałek, 07 lipca 2014 13:05, odsłon: 996

wektory tmSułkowice między Tarnowem i Nowym Targiem.

Po raz drugi nasza gmina Sułkowice została nagrodzona za współpracę ze stowarzyszeniami. Druga nagrodę Małopolskich Wektorów Współpracy 2014 burmistrz Piotr Pułka otrzymał z rąk marszałka Małopolski Marka Sowy w czwartek 3 lipca na Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów MISTiA. Sułkowice otrzymały drugie miejsce; drugi w ciągu ostatnich trzech lat medal Małopolskich Wektorów Współpracy.


Laureaci dwa razy z rzędu

Po raz pierwszy nasza gmina otrzymała ten tytuł w 2012 roku, zwyciężając w licznym gronie  małopolskich Jednostek Samorządu Terytorialnego (gminy, miasta , powiaty). Jako zwycięzca - zgodnie z regulaminem - Sułkowice nie mogły brać udziału w konkursie w następnym roku - 2013; za to burmistrz Piotr Pułka był członkiem kapituły konkursowej.

W tym roku Sułkowice otrzymały II nagrodę Małopolskich Wektorów Współpracy. Zwyciężyło Miasto Tarnów, a na trzecim miejscu ocenione zostało Miasto Nowy Targ.

Prezentując dokonania naszej gminy podczas wręczenia nagród wicedyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, Anatol Władyka podkreślał rolę Sułkowic jako małopolskiego lidera współpracy ze stowarzyszeniami . Nie zdarzało się w historii konkursu, żeby ten, kto zdobył pierwsze miejsce, przy kolejnym możliwym starcie znów był w gronie nagrodzonych. W przypadku naszej gminy tak się zdarzyło; nagrodzone zostały nowe rozwiązania wprowadzone (m.in. Wielkanocne spotkania stowarzyszeń, monografia NGO’s na terenie gminy "Stowarzyszeni możemy więcej") przez gminę  oraz rozwijanie i wzbogacanie  form istniejących.

W tegorocznej edycji przyznano także trzy wyróżnienia: dla Urzędów Miasta w Rabce Zdrój i Bochni oraz dla Urzędu gminy w Łużnej.

 

Sól społeczeństwa obywatelskiego

Dziękując w imieniu nagrodzonych i wyróżnionych, wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała mówiła o tym, jak ważne są stowarzyszenia w przestrzeni publicznej. Nazwała je "solą społeczeństwa obywatelskiego". Wskazywała też, jak sprawnie potrafią one zagospodarować puste miejsca w przestrzeni publicznej - oczywiście przy stworzeniu odpowiedniego klimatu przyjaznego dla stowarzyszeń oraz dogodnych warunków działania i rozwoju. Włodarze nagrodzonych i wyróżnionych gmin zgodnie twierdzą, że otrzymane laury są wspólnym dorobkiem gminy i organizacji - efektem wspólnej pracy na co dzień.

 

Skład Kapituły Konkursowej Małopolskich Wektorów Współpracy 2014:

Anatol Władyka - Zastępca Dyrektora MISTiA, Przewodniczący Kapituły, Agata Błahuciak - sekretarz Województwa Małopolskiego, dr Ewa Bogacz-Wojtanowska - Instytutu Spraw Publicznych UJ, Małgorzata  Bywanis-Jodlińska - Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Ewa Groń - przedstawiciel Grupy TAURON Dystrybucja SA - sponsor Konkursu, Jan Golonka - Starosta nowosądecki Zwycięzca VI edycji konkursu, dr hab.prof. UP Janusz Majcherek - z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego, ks. Adam Parszywka - z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu", Renata Poreda - Małopolska Rady Pożytku Publicznego, Stowarzyszenie "Wiosna".

 

O Małopolskich Wektorach współpracy można poczytac również na stronach:

Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji: http://mistia.pl/pokaz_strone.php?s=236

Województwa Małopolskiego: http://www.malopolskie.pl/wspolpraca/ngo/?id=12232


(awz)