Małopolskie Wektory Współpracy po raz drugi Drukuj Email
poniedziałek, 07 lipca 2014 13:05, odsłon: 996

wektory tmSułkowice między Tarnowem i Nowym Targiem.

Po raz drugi nasza gmina Sułkowice została nagrodzona za współpracę ze stowarzyszeniami. Druga nagrodę Małopolskich Wektorów Współpracy 2014 burmistrz Piotr Pułka otrzymał z rąk marszałka Małopolski Marka Sowy w czwartek 3 lipca na Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów MISTiA. Sułkowice otrzymały drugie miejsce; drugi w ciągu ostatnich trzech lat medal Małopolskich Wektorów Współpracy.

Laureaci dwa razy z rzędu

Po raz pierwszy nasza gmina otrzymała ten tytuł w 2012 roku, zwyciężając w licznym gronie  małopolskich Jednostek Samorządu Terytorialnego (gminy, miasta , powiaty). Jako zwycięzca - zgodnie z regulaminem - Sułkowice nie mogły brać udziału w konkursie w następnym roku - 2013; za to burmistrz Piotr Pułka był członkiem kapituły konkursowej.

W tym roku Sułkowice otrzymały II nagrodę Małopolskich Wektorów Współpracy. Zwyciężyło Miasto Tarnów, a na trzecim miejscu ocenione zostało Miasto Nowy Targ.

Prezentując dokonania naszej gminy podczas wręczenia nagród wicedyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, Anatol Władyka podkreślał rolę Sułkowic jako małopolskiego lidera współpracy ze stowarzyszeniami . Nie zdarzało się w historii konkursu, żeby ten, kto zdobył pierwsze miejsce, przy kolejnym możliwym starcie znów był w gronie nagrodzonych. W przypadku naszej gminy tak się zdarzyło; nagrodzone zostały nowe rozwiązania wprowadzone (m.in. Wielkanocne spotkania stowarzyszeń, monografia NGO’s na terenie gminy "Stowarzyszeni możemy więcej") przez gminę  oraz rozwijanie i wzbogacanie  form istniejących.

W tegorocznej edycji przyznano także trzy wyróżnienia: dla Urzędów Miasta w Rabce Zdrój i Bochni oraz dla Urzędu gminy w Łużnej.

Sól społeczeństwa obywatelskiego

Dziękując w imieniu nagrodzonych i wyróżnionych, wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała mówiła o tym, jak ważne są stowarzyszenia w przestrzeni publicznej. Nazwała je "solą społeczeństwa obywatelskiego". Wskazywała też, jak sprawnie potrafią one zagospodarować puste miejsca w przestrzeni publicznej - oczywiście przy stworzeniu odpowiedniego klimatu przyjaznego dla stowarzyszeń oraz dogodnych warunków działania i rozwoju. Włodarze nagrodzonych i wyróżnionych gmin zgodnie twierdzą, że otrzymane laury są wspólnym dorobkiem gminy i organizacji - efektem wspólnej pracy na co dzień.

Skład Kapituły Konkursowej Małopolskich Wektorów Współpracy 2014:

Anatol Władyka - Zastępca Dyrektora MISTiA, Przewodniczący Kapituły, Agata Błahuciak - sekretarz Województwa Małopolskiego, dr Ewa Bogacz-Wojtanowska - Instytutu Spraw Publicznych UJ, Małgorzata  Bywanis-Jodlińska - Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Ewa Groń - przedstawiciel Grupy TAURON Dystrybucja SA - sponsor Konkursu, Jan Golonka - Starosta nowosądecki Zwycięzca VI edycji konkursu, dr hab.prof. UP Janusz Majcherek - z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego, ks. Adam Parszywka - z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu", Renata Poreda - Małopolska Rady Pożytku Publicznego, Stowarzyszenie "Wiosna".

O Małopolskich Wektorach współpracy można poczytac również na stronach:

Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji: http://mistia.pl/pokaz_strone.php?s=236

Województwa Małopolskiego: http://www.malopolskie.pl/wspolpraca/ngo/?id=12232

(awz)