Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Ćwierć wieku tańca w Sułkowicach Drukuj Email
poniedziałek, 07 lipca 2014 17:01, odsłon: 516

miniaturkaJubileuszowa gala "Retro"

Jest ich ponad 100, w wieku od wczesnej podstawówki do studentek. Dziś do zespołu należą już dzieci tych, którzy sami uczestniczyli w jego tworzeniu. Od 25 lat Zespół Taneczny "Retro" daje głównie dziewczętom okazję do wypowiadania tańcem swoich emocji i marzeń, kształtuje ich wyczucie estetyczne, daje okazję do przeżywania wielu wspaniałych chwil - codziennych, pełnych pracy i świątecznych - w światłach scenicznych reflektorów, przy oklaskującej widowni - jak choćby ta w niedzielę 29 czerwca w sali widowiskowej GOK w Sułkowicach, gdy zespół świętował swoje 25-lecie, racząc widownię wspaniała galą, podczas której zaprezentowały się wszystkie grupy "Retra" w 18 choreografiach tańca współczesnego, jazzowego, klasycznego, hip-hopu, dance hallu oraz teatru tańca.

Dzisiaj "Retro" wiąże się głównie z osobą Karoliny MoskaL-Flagi, która prowadzi zespół, jest autorką scenariuszy, impresariem i "główną sprężyną" tego przedsięwzięcia. Wspierają ją zarówno w tworzeniu choreografii, jak w codziennej pracy z grupami Natalia Ferlak oraz Magdalena Światłoń. Wszystkie trzy są wychowankami "Retra" i doskonale pamiętają początki zespołu, podkreślając przy każdej okazji zasługi jego założycielki i pierwszej nauczycielki tancerek - Danuty Kostowal-Suwaj, która prowadziła ten zespół do 2007 roku.

Spektakl taneczny w niedzielę 29 czerwca prowadziła Katarzyna Kozik. Danuta Kostowal-Suwaj przedstawiła pokrótce historię  "Retra", a następnie zaprezentowały się wszystkie grupy od najstarszej - koncertowej - złożonej ze studentek, po najmłodsze dzieci z Sułkowic i z Krzywaczki. Zespół pokazał swoje czołowe układy, które w minionych latach były oklaskiwane i nagradzane na przedstawieniach, przeglądach i festiwalach.

Podczas gali jubileuszowej na widowni zasiedli goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych. Zarówno burmistrz, jak rada miejska uhonorowały zespół listami gratulacyjnymi, a prowadzące otrzymały podziękowania i kwiaty. One same nie pozostały dłużne, składając podziękowania obecnym i byłym władzom gminy, przyjaciołom, sponsorom, rodzicom i oczywiście w pierwszym rzędzie tej, która powołała "Retro" do istnienia - Danucie Kostowal-Suwaj, a ponieważ koncert odbywał się w dniu świętych Piotra i Pawła, były też życzenia imieninowe dla burmistrza Piotra  Pułki. On sam nie krył wzruszenia. Po spektaklu, na gorąco skomentował: - To bardzo budujące doświadczenie, widzieć tę armię młodych ludzi, którzy rozwijają swoją pasję, do czegoś dążą, poświęcają swój czas, by mnożyć talenty. Jestem pełen podziwu i dla tancerek i dla tych, którzy pracują, by im taką szansę stworzyć. I chociaż wiem, że to jest wspólna pasja  jednych i drugich, to wiem także, jak wiele pracy trzeba włożyć, by osiągnąć taki efekt, jaki widzieliśmy na scenie, widujemy na Dniach Sułkowic czy podczas innych gminnych okazji. Cieszę się i jestem pełen uznania.

(awz)

 

galeria