Wernisaż Julii Flis - 25.06.2014 r. Drukuj Email
piątek, 18 lipca 2014 14:01, odsłon: 585

galeria mMiłośnicy sztuki w Galerii Internat przy Podkówce

Wernisaż wystawy prac Julii Flis w Galerii Internat odbył się 25 czerwca 2014 r. Artystka prezentowała zarówno swoje malarstwo, jak i ceramikę, którą przedkłada nad wszystko inne i z którą jest związana od wielu lat.

Na spotkanie przybyło wielu miłośników sztuki, zarówno z Gminy Sułkowice, jak i z Krakowa. Mieli oni okazję podziwiać wspaniałe pejzaże Sułkowic, Krakowa, ale także z różnych krajów europejskich. Julia Flis za zachętą Aleksandry Korpal pokazała również wybrane anioły i madonny oraz różne abstrakcyjne wazony.

Spotkanie uświetnił występ chóru gimnazjalistek z Sułkowic, który staje się nieodzownym elementem każdego wernisażu organizowanego przez Aleksandrę Korpal.

Wystawę w galerii można podziwiać do końca lipca codziennie, w godzinach od 11:00 do 16:00.

Z życiorysu Julii Flis

Julia Flis urodziła się w Łysej Górze, ukończyła Szkołę Rzemiosł Artystycznych o kierunku ceramiki, a w 1965 r. studia plastyczne na PWSSP we Wrocławiu w pracowni ceramiki prof. Rudolfa Krzywca i malarstwa u prof. Zbigniewa Karpińskiego. Od 1970 r. związana jest z Krakowem - uruchamia produkcję ceramiki w Spółdzielni "Kafel" w Krakowie - Mydlnikach, potem zostaje kierownikiem artystycznym pracowni do 1982 r.  wraz z mężem plastykiem otrzymują od Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Dąbie pracownię, gdzie prowadzi próby technologiczne i projektuje drobiazgi. W 1976 r. przenosi się do większej pracowni, gdzie przez 30 lat prowadzi zajęcia z dziećmi. W jej zajęciach uczestniczyło ok. 1000 dzieci, wiele z nich ukończyło potem szkoły plastyczne, stworzyło piękne szopki, a jej pracownia znalazła wielu naśladowców w Krakowie.

Budowa pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu

Wykorzystując okazję i obecność wielu miłośników sztuki, chorąży krakowskiego Bractwa Kurkowego Wiesław Flejtuch - prywatnie mieszkaniec Sułkowic, przedstawił projekt budowy pomnika Króla Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. Autorem pomnika jest wybitny artysta krakowski prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik ma mieć wysokość 3 m i kosztować 1,5 mln zł. W Wiedniu w 2013 r. został już wmurowany akt erekcyjny pod budowę tego pomnika, projekt przedstawiony prezydentom Krakowa i Wiednia, a aktualnie zbierane są fundusze na ten monument.

Joanna Gatlik-Kopciuch