Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Dożynki powiatowe w Tokarni Drukuj Email
czwartek, 04 września 2014 14:04, odsłon: 774

doz powiat"Sułkowicka Podkowa" z wieńcem, krzonówką i… cepem

Zgodnie z ustalonym od kilku lat zwyczajem, na dożynkach powiatowych w Tokarni naszą gminę reprezentowała grupa dożynkowa "Sułkowicka Podkowa": Harbutowice wiły wieniec, Rudnik go ośpiewywał, Sułkowice przygotowały stoisko z krzonówką i chlebem ze smalcem, a Krzywaczka napiekła ciasta - czyli coś dla oka, coś dla ucha i coś dla podniebienia od gminy Sułkowice. Obok gospodyń pyszne sułkowickie wypieki prezentował nasz GS.

 

Nasza grupa prezentująca wieniec dożynkowy gminy Sułkowice co roku stara się do swojego występu wprowadzić jakiś element wyjątkowy, który zwróciłby szczególna uwagę widowni. Był już np. taneczny pokaz prac polowych, był taniec z kosami, a tym razem przyszła kolej na cepy. Ośpiewywanie wieńca Zofia Kurowska przerwała pytaniem do widowni: "Skoro nie ma nic prostszego, niż konstrukcja cepa, to z czego składa się cep?". Ponieważ na widowni były głównie grupy wieńcowe innych gmin, więc padły odpowiedzi o "dzierżaku" i "bijaku", ale już z "gązwą", czyli skórka łączącą obie części, były problemy.  Po co taki cep? Teraz gdy nikt już nim nie młóci, "nasi" zaproponowali, by używać go jako symbol wybijania głupot z głowy.

Ale zanim grupy dożynkowe wszystkich gmin powiatu myślenickiego znalazły się na dożynkowej scenie i pod sceną ich kunsztownie wyplatane, piękne wieńce zostały poświęcone w kościele tokarskim, w którym od kilku wieków króluje Matka Boska Śnieżna. I tak nasz harbutowski wieniec przewędrował od Matki Bożej Harbutowskiej do Matki Bożej Tokarskiej. Po Mszy Świętej dziękczynnej za obfite tegoroczne plony korowód wieńców przewędrował na boisko, mijając piękny zabytkowy kompleks tokarski dworu i parku Targowskich, w którym dziś mieści się biblioteka, ma swoje sale ośrodek kultury i rada gminy. - "Może nie jeździmy w ciepłe kraje, ale przynajmniej przy tych dożynkach kawał Małopolski sobie zwiedzimy" - komentowały pół żartem, pół serio panie w autobusie.

Na dożynki zjechało w tym roku wielu gości. Wójt Władysław Piaściak i starosta Józef Tomal witali włodarzy gmin naszego powiatu oraz delegację naszego starostwa, przedstawicieli zaprzyjaźnionego powiatu w Bełchatowie, starostę zaprzyjaźnionej z Tokarnią Vitanowej na Słowacji, przyjaciela naszego powiatu wicewojewodę Andrzeja Haręźlaka,  parlamentarzystów, radnych małopolskich, powiatowych i gminnych oraz "mrowie ludu" z wszystkich gmin powiatu. Każdy z dostojnych  gości starał się przemawiać krótko i treściwie, co zaowocowało wieloma cennymi i celnymi sformułowaniami odnośnie znaczenia pracy na roli w charakterze narodowym Polaka oraz spostrzeżeniem, że obfitość jedzenia, która obecnie jest dostępna, nie powinna nas zwalniać z obowiązku wdzięczności za ten dar, od którego zależy przecież nasze życie.

Mniej oszczędne w słowach były gospodynie z dziewięciu gmin powiatu. Wyśpiewały swoim wójtom i burmistrzom, a także staroście i parlamentarzystom, nie tylko listę życzeń, nie tylko pochwały, za to, co dobre, lecz również cały zdroworozsądkowy plan działań na najbliższych sto lat. Podkreślały też zmiany na polskiej wsi i dumnie głosiły osiągnięcia swoich małych ojczyzn. Nasze panie radziły: Kiedyś wasi dziadowie węgiel drzewny palili / Wróćcie do tego fachu, bo potrzebny do grilli. I żartowały: Gospodynie wieczorami miast szydełkiem fruwać, / Wolą kijkami do marszu po chodnikach stukać.

Przyśpiewki grupy dożynkowej "Sułkowicka Podkowa" na Dożynki Powiatowe 2014 w Tokarni

Odbył się - jak co roku konkurs wieńca dożynkowego. Jury przyznało nagrody wszystkim wieńcom (będzie za te "dutki" spotkanie integracyjne wszystkich uczestników dożynkowej grupy w Harbutowicach), a zwyciężył tym razem wieniec z Glichowa w gminie Wiśniowa. Natomiast przechodnia figurka Kliszczaków - symbol dożynek powiatu myślenickiego, przeszedł w ręce wójta Tadeusza Pitali, co oznacza, że przyszłoroczne dożynki odbędą w Sieprawiu.