VII Jarmark Sułkowicka Jesień Drukuj Email
czwartek, 11 września 2014 14:03, odsłon: 977

miniaturkaTort orzechowy na 45. urodziny miasta

Pierwsze niedzielne popołudnie września w Sułkowicach od siedmiu już lat przebiega pod znakiem Jarmarku "Sułkowicka Jesień". Na jarmarku zaś, wiadomo: szwarc mydło, powidło i mnóstwo atrakcji dla wszystkich. W tym roku był nawet tort orzechowy - na 45. urodziny miasta.

Czego tam nie było. Dzieci śpiewające i tańcujące na góralską nutę (Turbacyki-Gorce, Młodzi Jasieniczanie) i na nowoczesną (Studio Tańca R), Dzieci Chudego zarażające energią, czarujące przedszkolaki, orkiestry dęte (no bo jak bez orkiestry!) i DJ do tańca. I szczudlarz puszczający ogromne bańki, i baloniarka robiąca rozmaite kształty na zamówienie. Nawet jabłuszka na złość Putinowi od rudnickiej "Kaliny". A żeby mu bardziej dopiec - to jabłuszka pysznie pieczone. Nawet pierogi smażone "na żywo" przez harbutowskie gospodynie, i sułkowicka krzonówka, i miody z własnych pasiek, i piękne bukiety, i coś do ogrodu, i coś na zdrowie, i coś na ozdobę, oj… czego oczy nie widziały, to próżno opowiadać. Trzeba przyjechać, choćby za rok.

jarmark itv

Jarmarkowi goście i wystawcy zjeżdżają z całkiem dalekich okolic. Nie tylko z gminy Sułkowice, lecz również z gminy Myślenice i innych gmin naszego powiatu, z powiatu suskiego, i wadowickiego, i krakowskiego, i limanowskiego, a nawet z Zakopanego.

Pierwszy Jarmark odbył się z okazji otwarcia placu targowego ochrzczonego mianem "Zielona Podkowa" - zielona, bo na osiedlu Zielona, a podkowa, bo to godło kowalskich Sułkowic. Co roku są jakieś nowości, ale zasada ta sama - wystawcy promują się za darmo, sprzedają swoje wyroby po promocyjnych cenach, gospodynie częstują specjałami rodzimej kuchni za "co łaska", a i bez "łaski", na scenie i pod sceną występują zespoły dziecięce i młodzieżowe. I jak to na jarmarku, rozmaitości bez liku: a to żywe stworzenia różnej maści, a to zabawki dla dzieci do skakania, a to wata cukrowa, kuglarze i baloniarze, no i lody dla ochłody - bo na Jarmarku Sułkowicka Jesień pogoda jak dotąd zawsze dopisuje.

W tym roku gospodynie z Harbutowic upiekły potężny tort na 45. urodziny Miasta. Pierwsze krojenie przypadło burmistrzowi Piotrowi Pułce, a dalej dzieliły tym tortem orzechowym wyśmienitym każdego, kto chciał pałaszować (na zdrowie), dziewczyny jak maliny z Urzędu Miejskiego. Życzył burmistrz Sułkowicom, sułkowiczanom, i całej gminie pomyślnego rozwoju i jeszcze wielu udanych jarmarków.

I mogłaby to być puenta tej relacji, gdyby jeszcze nie fakt, że miasto otrzymało również w prezencie wiersz z powinszowaniami, a jego autorką jest ni mniej, ni więcej, tylko współredaktorka "Klamry" Joanna Gatlik-Kopciuch. Osobiście odczytała te wierszowane życzenia na scenie, wzbudzając serdeczny aplauz widowni. I tak oto puenta relacji niechaj się staną wierszowane życzenia Asi:

…życzymy wszystkim mieszkańcom, by żyli zdrowo i bezstresowo
Z uśmiechem na twarzy
I bez niepotrzebnych wojaży
Niech miasto dalej się rozwija
A szczęście wszystkim sprzyja.

Wiersz na 45-lecie praw miejskich Sułkowic na Jarmarku "Sułkowicka Jesień"

Podczas VII Jarmarku Sułkowicka Jesień wystąpili:

Na VII Jarmarku Sułkowicka Jesień swoje stoiska prezentowali:

(awz)