Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)VII Jarmark Sułkowicka Jesień Drukuj Email
czwartek, 11 września 2014 14:03, odsłon: 977

miniaturkaTort orzechowy na 45. urodziny miasta

Pierwsze niedzielne popołudnie września w Sułkowicach od siedmiu już lat przebiega pod znakiem Jarmarku "Sułkowicka Jesień". Na jarmarku zaś, wiadomo: szwarc mydło, powidło i mnóstwo atrakcji dla wszystkich. W tym roku był nawet tort orzechowy - na 45. urodziny miasta.

Czego tam nie było. Dzieci śpiewające i tańcujące na góralską nutę (Turbacyki-Gorce, Młodzi Jasieniczanie) i na nowoczesną (Studio Tańca R), Dzieci Chudego zarażające energią, czarujące przedszkolaki, orkiestry dęte (no bo jak bez orkiestry!) i DJ do tańca. I szczudlarz puszczający ogromne bańki, i baloniarka robiąca rozmaite kształty na zamówienie. Nawet jabłuszka na złość Putinowi od rudnickiej "Kaliny". A żeby mu bardziej dopiec - to jabłuszka pysznie pieczone. Nawet pierogi smażone "na żywo" przez harbutowskie gospodynie, i sułkowicka krzonówka, i miody z własnych pasiek, i piękne bukiety, i coś do ogrodu, i coś na zdrowie, i coś na ozdobę, oj… czego oczy nie widziały, to próżno opowiadać. Trzeba przyjechać, choćby za rok.

jarmark itv

 

Jarmarkowi goście i wystawcy zjeżdżają z całkiem dalekich okolic. Nie tylko z gminy Sułkowice, lecz również z gminy Myślenice i innych gmin naszego powiatu, z powiatu suskiego, i wadowickiego, i krakowskiego, i limanowskiego, a nawet z Zakopanego.

Pierwszy Jarmark odbył się z okazji otwarcia placu targowego ochrzczonego mianem "Zielona Podkowa" - zielona, bo na osiedlu Zielona, a podkowa, bo to godło kowalskich Sułkowic. Co roku są jakieś nowości, ale zasada ta sama - wystawcy promują się za darmo, sprzedają swoje wyroby po promocyjnych cenach, gospodynie częstują specjałami rodzimej kuchni za "co łaska", a i bez "łaski", na scenie i pod sceną występują zespoły dziecięce i młodzieżowe. I jak to na jarmarku, rozmaitości bez liku: a to żywe stworzenia różnej maści, a to zabawki dla dzieci do skakania, a to wata cukrowa, kuglarze i baloniarze, no i lody dla ochłody - bo na Jarmarku Sułkowicka Jesień pogoda jak dotąd zawsze dopisuje.

W tym roku gospodynie z Harbutowic upiekły potężny tort na 45. urodziny Miasta. Pierwsze krojenie przypadło burmistrzowi Piotrowi Pułce, a dalej dzieliły tym tortem orzechowym wyśmienitym każdego, kto chciał pałaszować (na zdrowie), dziewczyny jak maliny z Urzędu Miejskiego. Życzył burmistrz Sułkowicom, sułkowiczanom, i całej gminie pomyślnego rozwoju i jeszcze wielu udanych jarmarków.

I mogłaby to być puenta tej relacji, gdyby jeszcze nie fakt, że miasto otrzymało również w prezencie wiersz z powinszowaniami, a jego autorką jest ni mniej, ni więcej, tylko współredaktorka "Klamry" Joanna Gatlik-Kopciuch. Osobiście odczytała te wierszowane życzenia na scenie, wzbudzając serdeczny aplauz widowni. I tak oto puenta relacji niechaj się staną wierszowane życzenia Asi:

…życzymy wszystkim mieszkańcom, by żyli zdrowo i bezstresowo
Z uśmiechem na twarzy
I bez niepotrzebnych wojaży
Niech miasto dalej się rozwija
A szczęście wszystkim sprzyja.

   Wiersz na 45-lecie praw miejskich Sułkowic na Jarmarku "Sułkowicka Jesień"

 Podczas VII Jarmarku Sułkowicka Jesień wystąpili: 

 

 Na VII Jarmarku Sułkowicka Jesień swoje stoiska prezentowali:

(awz)

Galeria