Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Zatoki przystankowe, chodnik i przejście dla pieszych Drukuj Email
czwartek, 02 października 2014 14:57, odsłon: 676

zatokiBezpieczniej na drodze krajowej w Krzywaczce

Po blisko 10 latach starań w Krzywaczce przy drodze krajowej w okolicy Fabryki Mebli Ryś powstają zatoki przystankowe, które pozwolą na zlokalizowanie w tym miejscu bardzo potrzebnego przystanku autobusowego.

 

Lokalizacja przystanków i zatok przystankowych obłożona jest mnóstwem warunków i przepisów. Poza tym musi zostać zachowana odpowiednia odległość miedzy przystankami w obu kierunkach. W Krzywaczce po usilnych staraniach gminy i mieszkańców udało się uzyskać zgodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na lokalizację przystanków w tej części miejscowości, gorzej było ze zgodą mieszkańców. Jak się zgodzili sąsiedzi inwestycji z jednej strony, to nie można było uzyskać zgody tych z naprzeciwka. I tak przez całe lata, a przystanku jak nie było, tak nie było; a nawet nie było na niego widoków. Potężny problem dla mieszkańców dojeżdżających do pracy i szkół.

Nareszcie po latach udało się. W sukurs przyszedł chętny do pomocy od samego początku właściciel fabryki Tadeusz Ryś. Pojawiła się też nowa możliwość naprzeciwko. Generalna Dyrekcja wyraziła zgodę na tę lokalizację i gmina przystąpiła do budowy, którą wykonuje na własny koszt, czyli za ok. 135 tys. zł. Zatoki będą gotowe lada moment - w sam raz na jesienne i zimowe niepogody.
Drgnęło również przy osławionym skrzyżowaniu z drogą na Skawinę. GDDKiA przystąpiła do budowy zaprojektowanego przez gminę dwa lata temu chodnika (koszt projektu ok. 50 tys. zł) oraz lewoskrętu z drogi bielskiej w stronę Skawiny i bezpieczniejszego przejścia dla pieszych z wysepką spoczynkową na środku, między jezdniami w obu kierunkach. Także i w tym przypadku można spodziewać się, że jak już GDDKiA rozpoczęła inwestycję, to będzie się  starała jak najszybciej ją wykonać.

Tak więc najbardziej newralgiczny odcinek drogi krajowej w Krzywaczce ma szansę zostać wreszcie uporządkowany. Może nie jest to jeszcze ideał; ludzie czuliby się w tym miejscu bezpieczniej, gdyby powstało tam rondo, ale i tak będzie o niebo lepiej, niż do tej pory.

(red.)