Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)XX Dożynki Powiatu Myślenickiego w Raciechowicach Drukuj Email
czwartek, 30 sierpnia 2018 11:00, odsłon: 385

Wieńce w bieli i czerwieni

dozynki powiat2018

Nikt się nie umawiał, nikt nie nakazywał, ani nie komentował, a jednak – 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski na XX Dożynkach Powiatu Myślenickiego widać było na pierwszy rzut oka.
Nawiązywały do niej wszystkie wieńce tegorocznych XX Dożynek Powiatu Myślenickiego w Raciechowicach barwami i symbolami narodowymi.

Było radośnie i serdecznie, na przekór strugom padającego deszczu. W Raciechowicach naszą gminę jak zwykle reprezentowała grupa wieńcowa Sułkowicka Podkowa i wieniec uwity przez Gospodynie ze Stowarzyszenia Cis z Harbutowic - w kształcie korony żniwnej z wielu zbóż i polnych kwiatów, ze zbożowym orłem w koronie w zwieńczeniu. Jury konkursowe oceniające wieńce nie przyznało w tym roku nagród. Podkreśliło wyjątkowość wieńca reprezentującego gospodarzy dożynek – gminę Raciechowice – uwitego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbia. Był to wieniec w kształcie łodzi z żaglem z jednej strony biało-czerwonym, z drugiej z herbem gminy. Jury doceniło prace i doskonały kunszt wszystkich wieńców, ich zgodność z tradycją, bogactwo symboliki i piękno. Doceniło i przyznało wszystkim nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł.

Ale to nastąpiło dopiero pod koniec dożynkowego święta. A zaczęło się ono w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Raciechowicach Mszą św., która odprawił Opat Opactwa w Szczyrzycu o. Dominik Chucher. W homilii akcentował potrzebę miłości w codziennym życiu i pracy. Mówił o tym, że ziemia potrzebuje miłości i ojczyzna potrzebuje miłości. Że ziemia jest matką, która kocha i rodzi. Ks. opat pobłogosławił też wieńce dożynkowe i gospodarzy, którzy je przynieśli do kościoła i wszystkich obecnych. Po Mszy św. korowód dożynkowy przeszedł i przejechał ulicami Raciechowic na teren kompleksu sportowego LKS Grodzisko. Wesoły był to korowód z wozami konnymi i traktorami ciągnącymi największe wieńce, kapelą grającą i śpiewającą ludowe piosenki, z  Orkiestrami Dętymi z Raciechowic oraz z Góry Św. Jana i starostami tegorocznych dożynek: Jadwigą Serafin oraz Bogdanem Gucią.

Po dotarciu na miejsce gospodarze tegorocznych dożynek powiatowych starosta Powiatu Myślenickiego reprezentowany przez wicestarostę Tomasza Susia i wójt gminy Raciechowice Marek Gabzdyl wraz ze starostami i prowadząca uroczystość Dorota Ruśkowska powitali przybyłych gości. Wraz z gospodyniami i gospodarzami całego powiatu świętowali: Opat Opactwa w Szczyrzycu o. Dominik Chucher, księża z parafii w Raciechowicach, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka, radna Województwa Małopolskiego Barbara Dziwisz, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie Andrzej Harężlak, radni powiatowi na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Żabą, bumistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu, radni Gminy Raciechowice na czele z przewodniczącą Rady Jadwigą Dudzik, reprezentanci Powiatu Bełchatowskiego z wicestarostą Grzegorzem Gryczką, Powiatu Wierchowińskiego z Ukrainy, wsi Pryvilne z Ukrainy, Cimhovej, Hladovki i Vitanowej ze Słowacji, Gminy Dydnia oraz przedstawiciele różnego rodzaju instytucji, m.in.: agencji i izb rolniczych, ośrodka doradztwa rolniczego, firm, szkół, ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, osp, domów pomocy społecznej, straży i policji. Poseł Jarosław Szlachetka odczytał adres okolicznościowy od Premiera Mateusza Morawieckiego.

Starostowie dożynek wręczyli ich gospodarzom bochny chleba z tegorocznych ziaren. Następnie dzieci w strojach regionalnych przeszły wśród przybyłych na dożynki z koszami chleba, by każdy mógł skosztować tegorocznych darów ziemi.

Po krótkich wystąpieniach gości, pełnych serdecznych słów pod adresem tych, którzy nas żywią, wystąpiły grupy dożynkowe ze wszystkich gmin powiatu, ośpiewując swoje wieńce i wyśpiewując aktualne powody do radości i potrzeby pod adresem swoich włodarzy. Jak zwykle ośpiewywanie wieńców ukazało bogactwo kultur występujących w naszym powiecie; różnorodność strojów, gwar i nade wszystko muzyki od krakowiaków zachodnich i na wpół wschodnich, po górali kliszczackich i zagórzańskich. Ten wielki skarb doceniło starostwo powiatowe, wydając zbiór przyśpiewek naszego powiatu, który był rozdawany podczas dożynek, a wielokulturowość podkreśliły występy zespołów góralskich ze Słowacji i Ukrainy.

Nasza grupa Dożynkowa Sułkowicka Podkowa w swoich przyśpiewkach odniosła się i do piękna naszej ziemi, i do pogody, która dała nam w tym roku podwójna klęskę – urodzaju owoców i przedwcześnie dojrzałych, zbyt mizernych zbóż. Śpiewała też o wojnie na górze i o tym, jak „napędza ona” ludzką nieżyczliwość. Zwróciły uwagę na fale hejtów w internecie, która przeniosła się do lokalnych i prywatnych środowisk także w naszej gminie. Pochwaliły się też, że mamy drugi produkt regionalny na liście ministra rolnictwa – po sułkowickiej krzonówce, miód z Harbutowic.

Pełny tekst przyśpiewek dożynkowych z naszej gminy

Podczas dożynek uhonorowano także wiodących rolników powiatu: Stanisława Węgrzyna z Wiśniowej, Mirosława Kurka z Sieprawia, Grupę Producentów – Grodzisko oraz Gminne Koło Pszczelarzy z Raciechowic. Nagrody rzeczowe wręczył im wicestarosta Tomasz Suś.

Przy okazji dożynek, pod namiotami, można było oglądać wystawę instytucji, firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym, a Koła Gospodyń Wiejskich częstowały lokalnymi specjałami. Charytatywne Loterie fantowe przygotowały Hospicjum w Dobczycach Fundacji Okno Nadziei oraz Środowiskowy Dom Samopomocy  z Zegartowic.

Oficjalną część dożynek w Raciechowicach zakończyło tradycyjnie już przekazanie rzeźby Kliszczaków przyszłemu gospodarzowi dożynek powiatowych – gminie Lubień, którą reprezentował sekretarz Krzysztof Łabuz. Po niej dożynkową przestrzenią zawładnęła taneczna zabawa.

awz

fot. Anna Witalis-Zdrzenicka