Wybory samorządowe 2018

poniedziałek, 10 września 2018 11:26, odsłon: 869

szkoly po wakacjach

Sułkowice, Harbutowice, Krzywaczka
– szkolne klimaty i inwestycje

Gminne placówki oświatowe są dobrze przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego – orzekła komisja oświaty Rady Miejskiej,

która jak zwykle dokonała objazdu szkół i przedszkoli na przełomie sierpnia i września.

W części szkół prowadzone są przez gminę kosztowne inwestycje. O nich napisaliśmy w artykule poniżej. Ale w każdej szkole i przedszkolu dzieci i młodzież, wracając po wakacjach, znajdą jakieś nowości i oczywiście wszystko w nich jest odświeżone na wysoki połysk.

sp harbutowice-mini

Harbutowice – nowe boisko szkolne i planowana rozbudowa

Do końca października gotowe będzie nowe boisko szkolne przy szkole w Harbutowicach. Zadanie planowane było co prawda z rewitalizacji, na którą gmina nie otrzymała jeszcze pieniędzy, ale zgodnie z obietnicą burmistrza, boisko i tak powstaje w tym roku z własnych funduszy gminy. Nowe wielofunkcyjne boisko z trawy syntetycznej ulokowane jest w miejscu starego asfaltowego. Jego koszt to 567 645,95 zł.

Z rewitalizacją wiąże się też inne planowane zadanie w Harbutowicah – budowa ogólnodostępnego placu zabaw, służącego również dzieciom ze szkoły i przedszkola na terenach zielonych przylegających do szkoły i Centrum Kultury. Rewitalizacja Harbutowic i Sułkowic jest na liście rezerwowej w Urzędzie Marszałkowskim, jako że projekt przeszedł z powodzeniem wszystkie etapy weryfikacji. Istnieje szansa, że po rozliczeniu już przyznanych przez województwo projektów, także i nasza gmina otrzyma dofinansowanie, a jeśli nie, to będzie szukała innych środków zewnętrznych na ten bardzo potrzebny w Harbutowicach  plac zabaw w niedalekiej przyszłości.

Na razie jednak rodzice z Harbutowic za najpilniejszą potrzebę uznają rozbudowę szkoły. Po raz pierwszy kwestia ta została przez nich podniesiona na posiedzeniu Rady Miejskiej w październiku ub. roku  Wiosną zgłosili formalny wniosek i obecnie trwają konsultacje odnośnie koncepcji rozbudowy i jej projektu. W tym roku, aby uniknąć dwuzmianowości, gdy do szkoły doszła klasa VIII w ramach reformy oświaty, klasa trzecia uczy się w Cenrtum Kultury w pomieszczeniu świetlicy środowiskowej. Sala jest dostosowana do potrzeb nauki, a po jej zakończeniu – jest „przemeblowywana” na potrzeby świetlicy. Trzecioklasiści polubili swoją nową klasę i chętnie opowiadają o jej plusach. Wszystkie dzieci przychodzą do szkoły na 1. i 2. lekcję, a od godziny 7 działa świetlica szkolna w budynku B. W obiektach szkolnych mieszczą się również dwa oddziały przedszkola, kuchnia, stołówka, biblioteka szkolna i gabinet pedagoga. Przez wakacje sale zostały odmalowane. W poprzednich latach odnowiono przestronne korytarze, stołówkę, kuchnię, Zaadoptowano na potrzeby szkoły tzw. budynek B, czyli dawny dom nauczyciela.

sp1 sulkowice miniSułkowice – nowości w Szkole Podstawowej nr 1

Ta szkoła wymaga wielu remontów, pomimo że w ubiegłych latach systematycznie co roku prowadzono w niej prace. Najpilniejsze są remonty w kuchni i stołówce w przyziemiu oraz sali gimnastycznej. Szkoła budowana była na przełomie lat 50 i 60. XX wieku. W te wakacje wyremontowane zostały kolejne łazienki, odnowiono korytarze w budynku B i niektóre sale lekcyjne. Jak uznali radni, poważny remont w SP nr 1, zwłaszcza przyziemia z kuchnią i jadalnią, jest sprawą bardzo pilną.

sp2 sulkowice miniSułkowice – boisko LGD i świetlica dla małych dzieci przy SP 2

Szkoła przekształca się z gimnazjum w 8-klasową podstawówkę. Doszły nowe klasy małych dzieci. Do potrzeb klasy pierwszej przystosowana została kolejna sala wraz z umeblowaniem. Pokój nauczycielski został przeniesiony do innej sali i urządzona w nim została świetlica dla najmłodszych uczniów, zaś z dotychczasowego magazynku wygospodarowano dodatkową salę lekcyjną.

Na terenach przy szkole nr 2 i stadionie Gościbi powstało ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach strefy wybiegu 22,24 x 46,64  i wymiarach pola do gry 20,0 m x 42,40 m. Inwestorem jest KS Gościbia, a zadanie jest finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z grantów uzyskanych za pośrednictwem LDG Między Dalinem i Gościbią. Z boiska będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, a więc także uczniowie szkoły nr 2. Do tej pory do ich dyspozycji pozostają boiska za szkołą – asfaltowe i grzecznościowo użyczane – treningowe Gościbi. Na stadion uczniowie nie mają wstępu, gdyż jest to obiekt ligowy i musi zachowywać odpowiedni stan  murawy.

ps 2 sulkowiceSułkowice – przedszkole nr 2

Również sułkowicka „Dwójka” walczy ze starzeniem się budynku, systematycznie remontując poszczególne sale i korytarze. W tym roku w kolejnej sali stary parkiet został ściągnięty, podłogę wyszlifowano i położono nową posadzkę. Oczywiście salę odmalowano.

sp krzywaczka miniKrzywaczka – nic nowego

ZPO w Krzywaczce to jedyna szkoła, która w te wakacje nie prowadziła remontów i modernizacji. Po bardzo kosztownych remontach, w tym sali gimnastycznej i budowie przyszkolnych boisk, placu zabaw z programu Radosna Szkoła oraz remontach wymuszonych w przyziemiu awarią kanalizacji, w tym roku była przerwa inwestycyjna. Oczywiście potrzeby i plany modernizacyjne nadal są, ale muszą poczekać do przyszłego roku.

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka