Wybory samorządowe 2018

wybory avatar

Bezpłatne programy profilaktyki chorób cywilizacyjnych Drukuj Email
wtorek, 11 września 2018 11:47, odsłon: 359

Programy profilaktyki chorób dostępne bezpłatnie dla mieszkańców powiatu myślenickiego

Zapraszamy do skorzystania z oferty dla zdrowia swojego i swojej rodziny

Lp.

Nazwa i opis Programu

Grupa docelowa

Obszar dostępności

KONTAKT-zapisy

1.

Profilaktyka sepsy – szczepienia przeciw meningokokom typu C wywołującym sepsę, która jest bardzo ciężką, czasem śmiertelną chorobą.

Dzieci powyżej 1 roku życia

Cały powiat

Lekarz rodzinny w przychodni gdzie zapisane jest dziecko

2.

Profilaktyka HPV – szczepienia przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, który może być przyczyną raka szyjki macicy.

Dziewczynki 9 -13 lat

Przychodnia Specjalmed: tel. 12 271 09 00

Gmina Tokarnia: Przychodnia POZ Krzczonów
tel. 12 274 75 51

Gmina Sułkowice: Przychodnia POZ J. Zarzecki: tel. 12 273 21 73

3.

Profilaktyka chorób układu krążenia i cukrzycy – zestaw badań specjalistycznych (w tym badania krwi usg tętnic, ekg i in.) wraz z konsultacją lekarską, dietetyczną i psychologiczną u osób, które maja przynajmniej jeden czynnik ryzyka miażdżycy, tj.: nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu, nadwaga lub otyłość, choroby serca w rodzinie, ale bez przebytego zawału serca, udaru mózgu, rozpoznanej choroby niedokrwiennej serca.

Dorośli

45-75 Mężczyźni

55-75 Kobiety

Wiśniowa, Tokarnia, Sułkowice, Lubień, Pcim

Ośrodek Szybkiej Diagnostyki, Szpital Jana Pawła II, Kraków: tel. 12 614 33 33

4.

Profilaktyka raka płuc – badanie tomograficzne, które pozwala wykryć bardzo wcześnie nowotwór lub inne zmiany w płucach, dla osób, które nie chorowały i nie wykonywały
w ostatnich 5 latach badań radiologicznych płuc.

Dorośli

55-74 lat

Cały powiat

Szpital w Myślenicach -SPZOZ:

tel. 12 273 03 36

5.

Profilaktyka próchnicy – profilaktyczne, bezbolesne i skuteczne zabiegi lakowania zębów stałych, finansowane przez NFZ tylko dla dzieci, do ukończenia 8 roku życia i tylko niektóre ząbki.

Dzieci i młodzież 7 -16 roku życia

Szkolne gabinety stomatologiczne:

Myślenice, Tokarnia, Wiśniowa:

tel. 12 273 56 95

Pcim, Siepraw, Sułkowice: tel. 12 274 60 20

Raciechowice: tel. 12 27 11 081

Lubień: tel. 18 268 20 12

Dobczyce: tel. 12 271 35 75

6.

Program pierwszej pomocy – szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z użyciem fantomów, defibrylatorów AED i in. prowadzone przez Certyfikowanych Instruktorów Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, powiatowe zawody pierwszej pomocy dla uczniów wszystkich szkół z terenu powiatu myślenickiego.

Dzieci i młodzież we wszystkich szkołach powiatu oraz zainteresowane grupy dorosłych

Cały powiat

Wydział Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach:

tel. 12 372 76 60

KONTAKT W SPRAWIE WSZYSTKICH PROGRAMÓW: Wydział Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach: tel. (12) 372 76 60

(Finansowanie: Powiat Myślenicki, współfinansowanie wybranych programów: część gmin z terenu powiatu myślenickiego, Urząd Marszałkowski w Krakowie)