Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

Wybory samorządowe 2018

wybory avatar

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Program "Czyste powietrze" - konferencja WFOŚiGW Drukuj Email
środa, 19 września 2018 07:40, odsłon: 555

czyste powietrzeEkodopłaty na wymianę kotlów c.o. 

Na wymianę kotłów c.o. na ekologiczne oraz termomodernizację swoich prywatnych domów można uzyskać dofinansowanie od 53 do 7 tys. zł w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”

– informowała na konferencji w Sułkowickim Ośrodku Kultury przedstawicielka WFOŚiGW w Krakowie Katarzyna Bryzek. 

Konferencja w Sułkowickim Ośrodku Kultury została zorganizowana 17 września przez Ministerstwo Środowiska. Została podzielona na trzy bloki tematyczne. 

Dlaczego warto dbać o czystość powietrza

Pierwsza część konferencji to edukacja ekologiczna. Prelegentka pokrótce omówiła czynniki zanieczyszczające powietrze, kładąc akcent na efekty spalania w piecach i kotłach c.o. starego typu. Wyjaśniła, czym różni się emisja wysoka i niska oraz zjawisko smogu i jego skutki dla naszego zdrowia.

Program dopłat – warunki i terminy

Drugi blok dotyczył programu ,,Czyste Powietrze” – skupiającego się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych (docieplenie budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacja odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła). 

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Graniczną datą odnośnie kwalifikowalnia koniecznych prac do programu jest 15 grudnia 2002 r. Dla domów, które uzyskały pozwolenie na budowę po 15 grudnia 2002 r., które mają nowe źródło ciepła, spełniające obowiązujące normy, nie ma możliwości wykonania prac termomodernizacyjnych. 

Program realizowany jest w latach 2018-2029, a umowy z mieszkańcami podpisywane będą do 31 grudnia 2027 r. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, tzn. przez cały rok. Składa się je bezpośrednio do WFOŚiGW w Krakowie, a po podpisaniu umowy mieszkaniec ma 24 miesiące na zrealizowanie zaplanowanych we wniosku prac. Maksymalna kwota, o którą można wnioskować, wynosi 53 tys. zł, zaś minimalna to 7 tys. zł. Wysokość i charakter wsparcia (ile dotacji, a ile pożyczki) będzie zależeć od dochodów wnioskodawcy. Im będą one wyższe, tym mniejszy udział dotacji w udzielonym wsparciu, a wyższy – pożyczki. W wyższych grupach dochodowych dotacja będzie po nowym roku zastąpiona ulgą podatkową. 

Jak złożyć wniosek

Trzeci - ostatni blok poświęcony został omówieniu wniosku o przyznanie dofinansowania oraz załączników do wniosku. Od środy  19 września na stronie WFOŚiGW mają zostać umieszczone wzory dokumentów, regulamin i wytyczne. 

Każda osoba, która jest zainteresowana programem ,,Czyste Powietrze” i która chciałaby indywidualnie omówić swoją sytuację, swój pomysł na wniosek - ma taką możliwość, dzwoniąc lub pisząc do WFOŚiGW w Krakowie do doradcy energetycznego. Doradcy udzielają porad bezpłatnie. 

Dla terenu Powiatu Myślenickiego doradcą energetycznym jest

Anna Synowiec, tel. 515 493 106, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdą Państwo na stronie WFOŚiGW od 19 września br.

https://www.wfos.krakow.pl/

tekst i fotografie Ewa Garbień