Wybory samorządowe 2018

czwartek, 18 października 2018 09:31, odsłon: 476

wup_w_krakowie

Informacje z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

Wsparcie dla przedsiębiorców i mieszkańców dzięki funduszom unijnym, a także sposoby promowania projektów

– to tylko niektóre z tematów omawianych 17 października 2018 r. przez Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Edytę Klimowską–Bobulę i Burmistrza Gminy Sułkowice Piotra Pułkę.

W Małopolsce w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 realizowane są projekty, z których mogą korzystać osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć lub zmienić zatrudnienie czy wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie. Są wśród nich projekty Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, które stanowią odpowiedź na potrzeby regionu m.in. w zakresie wzmocnienia przedsiębiorczości („Firma +1”) i potencjału kadr dla gospodarki („Kierunek Kariera”), rozwoju kapitału społecznego („Gwarancja 40+”), ochrony dziedzictwa narodowego (Konserwator”) czy przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu („Małopolskie Gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej”).

- Skuteczne wykorzystywanie funduszy unijnych jest możliwe między innymi dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych, reprezentowanych przez ludzi, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Ich aktywność w połączeniu ze wsparciem Europejskiego Funduszu Społecznego zaowocowały tym, że w Małopolsce w ciągu ostatnich 4 lat o połowę spadła liczba osób bezrobotnych, gospodarka stała się silniejsza i zapanował dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości – komentuje dyrektor Edyta Klimowska–Bobula. I dodaje: - Cieszy fakt, jak wielu osobom udało się pomóc znaleźć pracę, przekwalifikować lub założyć własną firmę dzięki projektom unijnym. Wielu innym możemy jeszcze zaoferować wsparcie. Ważne, abyśmy dotarli do tych osób z informacją na temat projektów, z których mogą korzystać.

W Gminie Sułkowice z projektów finansowanych z funduszy unijnych skorzystało 301 osób, w tym 33 podmioty otrzymały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W projektach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie bierze udział 70 osób. Dzięki projektowi „Firma +1” 4 osoby znalazły pracę. Z programu „Gwarancja 40+” skorzystało 5 osób, natomiast w projekcie „Kierunek Kariera” uczestniczy 61 osób, zainteresowanych zdobyciem nowych kwalifikacji.

Warto zainteresować się ofertą projektów finansowanych z funduszy unijnych, w tym tych, które koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Dają one wiele możliwości na zmianę sytuacji zawodowej czy rozwój własnych umiejętności. Staże, szkolenia, pomoc doradcy zawodowego, pieniądze na własną firmę lub zatrudnienie pracownika – to tylko niektóre formy wsparcia, oferowane w projektach.

W „Kierunku Kariera” można dostać bony na szkolenia językowe, komputerowe i kursy prawa jazdy kategorii A, B, C, C+E, dzięki którym szkolenia są tańsze nawet o 87%. W projekcie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które pracują i są związane z Małopolską (mieszkają tu, uczą się lub pracują). Dodatkowo, jeśli mają mniej niż 50 lat, muszą mieć wykształcenie maksymalnie na poziomie zdanej matury. Już wkrótce w ramach projektu „Kierunek Kariera Zawodowa” będzie można otrzymać dodatkową pulę dofinansowanych bonów na szkolenia zawodowe (niezależnie od branży), uprawnienia, kursy kwalifikacyjne.

Aby wziąć udział w projekcie „Kierunek Kariera” należy umówić się z doradcą zawodowym poprzez stronę https://pociagdokariery.pl (zakładka „Zgłoś się”). Osoby mające mniej niż 25 lat mogą zgłosić się tylko w wyznaczonych terminach. Szczegóły na stronie https://kierunek.pociagdokariery.pl (zakładka „Rekrutacja > 25 roku życia”).

Dane o bezrobociu w Gminie Sułkowice:

pp ekb