Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)



Gmina Sułkowice w Radio Kraków Drukuj Email
piątek, 09 listopada 2018 07:21, odsłon: 259

sulkowice w radio krakowO Józefie Ostafinie w Radio Kraków

Skazany na  śmierć 10 września, rozstrzelany 13 listopada 1947 r.  Zrehabilitowany dopiero w 1991 r.Do dziś nie znaleziono jego szczątków.

O tym wielkim patriocie, bohaterze z Sułkowic rodem,
posłuchamy w audycji Pejzaże Regionalne
w Radio Kraków 11 listopada po godz. 6.15.

Był oficerem odrodzonego Wojska Polskiego, posłem na Sejm II RP z ramienia PSL-u Wincentego Witosa. Przeszedł szlak bojowy II Brygady Legionów Polskich pod dowództwem gen. Józefa Hallera, walczył o Polskę w Powstaniach Śląskich, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i w wojnie obronnej 1939. W czasie II wojny światowej aktywny działacz podziemia antyhitlerowskiego, po wojnie - antystalinowskiego. Wyrok śmierci wydany przez władze stalinowskie w 1947 r. skazywał go na rozstrzelanie i niepamięć. Zrehabilitowany został w 1991 r., ale to nie wróciło mu pamięci nawet w rodzinnych Sułkowicach. Dopiero 100. rocznica odzyskania niepodległości przyniosła szersze działania w tym kierunku, zwłaszcza gdy o jego dobre imię i należne miejsce w panteonie bohaterów upomniał się Instytut Pamięci Narodowej. 

 

W przyszłym roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic Kowadło, Instytut Pamięci Narodowej ufunduje obelisk niepodległości na sułkowickim rynku. Znajdzie na nim miejsce również tablica poświęcona Józefowi Ostafinowi. Rada Miejska podjęła już uchwałę wyrażającą zgodę na lokalizację.

awz