Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Patriotyczne granie, śpiewanie i tańczenie w SOK-u Drukuj Email
środa, 14 listopada 2018 10:23, odsłon: 489

11 listop koncertKoncert dla Niepodległej

Nasze serca, przepełnione najpiękniejszymi uczuciami, pragną złożyć Tobie hołd, Polsko!

- mówiła Monika Lempart, wprowadzając przybyłych w atmosferę Koncertu dla Niepodległej, na który w świąteczne popołudnie 11 listopada zaprosił mieszkańców Sułkowicki Ośrodek Kultury. Koncert w wykonaniu zespołów wokalnych i tancznych oraz solistów pracujących w sekcjach SOK-u. 

- Dzisiejszy koncert poprowadzi nas poprzez skomplikowane dzieje Polski. Udamy się tam wraz z pieśniami, które powstawały w ciągu naszych dziejów i towarzyszyły przodkom w różnych momentach: wielkie bitwy, zwycięstwa i klęski, codzienny trud, osobiste dramaty, rozstania i powroty, radości i smutki. Teksty anonimowe i wiersze poetów, pisane na polach bitewnych, w więzieniach i w salonach. Jest ich bardzo wiele i różne są ich historie, ale razem opisują naszą wspólną historię - Polski i Polaków.

Nasze serca, przepełnione najpiękniejszymi uczuciami, pragną złożyć Tobie hołd, Polsko! – mówiła prowadząca.

Podczas koncertu Chór Apassionata z dyrygentem Maciejem Gawronem wykonał  pieśni: Modlitwa oraz Gaude Mater Polonia. Następnie do Apassionaty dołączył Chór Seniorów, by razem, wspólnie z całą widownią, odśpiewać hymn narodowy. Pięknie wybrzmiały po raz kolejny w tym wyjątkowym dniu wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Chór Seniorów pod batutą Haliny Repeć przypomniał najtragiczniejsze wydarzenie w XX wieku w naszej Małej Ojczyźnie, wykonując Piosenkę o pacyfikacji, ułożoną przez partyzanta Czesława Wyrwałę.

Po chórach na scenie zagościli soliści – dzieci i młodzież rozwijający swoje talenty pod opieką Sułkowickiego Ośrodka Kultury. Piosenkę Dziś idę walczyć, mamo bardzo przekonująco, perfekcyjnie zaśpiewał Adam Lempart, żywiołowe i radosne Dzieci Chudego (prowadzone obecnie przez Monikę Giergiel) zaśpiewały Serce w plecaku i Piosenkę o nocy. Wciąż zadziwiająca barwą i dojrzałością głosu młodziutka Aleksandra Kuźniar wykonała utwór Miasto 44. Gabriela Stojak zaśpiewała piosenkę Do kołyski, a duet Zuzanna Biela i Natalia Kardaś - utwór Moja i twoja nadzieja.

Występy wokalne solistów przeplatały sceny taneczne. Zespół Pieśni i Tańca Elegia zatańczył rozbudowany figuralnie układ poloneza z akompaniamentem  akordeonowym Stanisława Judasza, dziewczynki z sekcji baletu pod opieką Grażyny Ziaji wykonały swój układ taneczny z biało-czerwonymi szarfami. Gościnnie wystąpił niedawno sformowany chór z sułkowickiej filii Szkoły Muzycznej z piosenkami Rozszumiały się wierzby płaczące oraz Już zachodzi czerwone słoneczko.

Na zakończenie dyrektor SOK-u Halina Obst i prowadząca Monika Lempart zaprosiła obecnych do obejrzenia wystawy Symbole Polski w holu ośrodka oraz lampkę białego i czerwonego wina.

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka