Wybory samorządowe 2018

wybory avatar

Uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno – literackiego „Historia pędzlem i piórem malowana” Drukuj Email
wtorek, 18 grudnia 2018 11:33, odsłon: 283

„Świąteczne spotkanie z historią w tle”

historia_konkurs Uroczyste spotkanie świąteczne wraz z podsumowaniem trwającego trzy lata, wieloetapowego konkursu „Historia pędzlem i piórem malowana” odbyło się 12 grudnia w sali Izby Tradycji. W świątecznej atmosferze, w blasku choinki ubranej w narodowe barwy i pełnej zaproszonych gości sali, rozpoczęliśmy spotkanie specjalnie na tę okazję przygotowaną przez Bogusławę Górkę prezentację multimedialną.

W ten sposób przybliżyliśmy zarówno historię trwającego 3 lata konkursu, jak też jego formułę opracowaną przez pracowników naszej biblioteki oraz okresy historii naszej Ojczyzny, które były tłem prac konkursowych. Prezentację przeczytała Anna Strzelec.

Pomysł konkursu zrodził się w 2016 roku kiedy to obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Nazwaliśmy go wówczas „1050. Urodziny Polski”. Jego podsumowanie odbyło się w grudniu 2016 r. Zainteresowanie, jakie wówczas wzbudził, zainspirowało nas do kontynuowania konkursu, który nazwaliśmy „Historia pędzlem i piórem malowana”. Naszym pomysłem było „przeprowadzenie” dzieci i młodzieży przez wszystkie etapy naszej historii aż do momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości, której to 100. rocznicę świętujemy w tym roku. Formuła konkursu pozostawała przez cały czas taka sama. Dzieci z młodszych klas prezentowały prace plastyczne, uczniowie z klas starszych i młodzież gimnazjalna prace literackie. Również skład jury przez te trzy lata pozostał bez zmian. Byli to:

1. Do oceny prac plastycznych: Agnieszka Turska – plastyk, historyk sztuki, fotograf; Ryszard Judasz – pracownik Izby Tradycji działającej przy bibliotece; Bogusława Górka – członek Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach;

2. Pace literackie oceniali: Jadwiga Malina – poetka, literat, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich o/Kraków, szefowa Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, Anna Witalis –Zdrzenicka – polonistka, autorka opracowań i publikacji literackich, Małgorzata Dzidek – p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

Rok 2017 przyniósł rozstrzygnięcie etapu I „Z pędzlem i piórem przez kraj Piastów” oraz etapu II „Z pędzlem i piórem przez kraj Jagiellonów”, natomiast rok bieżący pozostałych dwóch etapów.

Po prezentacji przyszedł czas na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jury zdecydowało przyznać w:

- Etapie III „Czasy Wolnej Elekcji” w części plastycznej:

I. Nagroda Szymon Ucisko

II. Nagroda Adam Gaczorek

III. Nagroda Karolina Latoń

Wyróżnienia: Nadia Garbień, Amelia Horwat, Amelia Boczkaja, Lena Gaweł, Danuta Piech

W części literackiej:

I. Nagroda Emilia Janowska

Nagrody drugiej i trzeciej nie przyznano.

Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano Emilii Piechocie oraz Kamili Skupień.

- W etapie IV „Okres Niewoli czyli Droga do Niepodległości” w części plastycznej:

I. Nagroda - Julia Śmiłek

II. Nagroda - Nikola Sikora

III. Nagroda - Aleksandra Judasz

Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Szuba, Małgorzata Bochenek, Kinga Kozieł.

W części literackiej:

I. Nagroda Florian Czwartek

II. Nagroda Adam Lempart

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Osoby które zostały nagrodzone, a nie odebrały swojej nagrody, mogą to zrobić w bibliotece w godzinach jej otwarcia.

Po części oficjalnej naszego spotkania był też czas na rozmowę przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Annę Strzelec i Marię Król.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w konkurs organizowany przez naszą bibliotekę chciałabym przekazać dla szkół z terenu naszej gminy oraz dla Koła Plastycznego działającego przy Sułkowickim Ośrodku Kultury. Specjalne podziękowania za pomoc i zaangażowanie kieruję do Pani Jadwigi Maliny – szefowej Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”. Dziękuję także pozostałym członkom jury konkursowego oraz wszystkim, którzy w całym trzyletnim okresie trwania konkursu przyczynili się do jego organizacji. Dziękuję również Myślenickiej Grupie Literackiej „Tilia” oraz Lokalnej Grupie Działania „Między Dalinem i Gościbią” za przekazanie nagród książkowych dla laureatów konkursu.

p.o. Dyrektora biblioteki

Małgorzata Dzidek