Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Projekt „Liga Bez Barier" Drukuj Email
środa, 27 marca 2019 10:58, odsłon: 345

1Przez życie bez przeszkód

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w roku szkolnym 2018/2019 realizowany jest projekt pod nazwą „Liga Bez Barier” w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. W projekcie tym bierze udział pięcioro uczniów z klasy Ic: Wiktoria Kiszka, Arkadiusz Sroka, Zuzanna Wątor, Natalia Niedośpiał i Natalia Wacławik, pod opieką pana mgr S. Maślanki.

Celem projektu jest pokazanie ludziom problemów codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz uświadomienia im, że mają na nie duży wpływ. Brak zrozumienia ze strony społeczeństwa bywa czasem bardziej dokuczliwy, niż brak udogodnień w miejscach publicznych. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na wybór tego tematu projektu. 

Pierwszym działaniem była ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Myślenic na temat osób niepełnosprawnych. Większość ankietowanych stwierdziła, że wiele miejsc nie jest przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych i rzadko ten temat jest poruszany w przestrzeni publicznej.

Kolejną akcją była impreza mikołajkowa dla młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Myślenicach. W ramach tego spotkania młodzież wzięła udział w zajęciach praktycznych, grach zręcznościowych, a finałem akcji było spotkanie ze świętym Mikołajem, który wręczył prezenty grzecznym dzieciom. 

Nawiązane przyjaźnie zaowocowały zaproszeniem zespołu na jasełka przygotowane i przedstawione przez naszych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Wkład pracy oraz zaangażowanie młodych aktorów wywarły nie tylko na nas ogromne wrażenie. 

Ostatnim działaniem było spotkanie na auli szkolnej z przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Gośćmi byli: Pani Aneta Tyczka - pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, Pan Tomasz Gołąb - rodzic niepełnosprawnej Iwony, oraz Rafał Żmuda - absolwent naszej szkoły, a obecnie student prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wydarzeniu tym wzięli udział również przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. 

Spotkanie to było bardzo wartościowe i ukazało nieco inne spojrzenie na życie osób niepełnosprawnych.

 

tekst i fot. Liga Bez Barier