Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Cmentarz choleryczny na szlaku Beskidzka Droga św. Jakuba Drukuj Email
czwartek, 04 lipca 2019 08:38, odsłon: 1232

4Dzięki przygotowanemu przez Urząd Miejski w Sułkowicach wnioskowi o powierzenie grantu oraz koordynowaniu realizacji projektu możliwe było odnowienie tak ważnego miejsca historycznego w naszej gminie.

Przy współpracy z TPS Kowadło, ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zrealizowany został projekt pn. ,,Utworzenie przystanku turystycznego na szlaku Jakubowym w Sułkowicach”.


W ramach projektu wykonano prace przy obelisku kamiennym z 1847 r. (tzw. cmentarzu cholerycznym) przy ul. Tysiąclecia w Sułkowicach polegające na konserwacji powierzchni płaskorzeźbionej oraz detali architektonicznych. Wykonano prace związane z demontażem i montażem obelisku, rekonstrukcją kamiennego krzyża z piaskowca, wykonaniem fundamentu wraz z izolacją, utwardzeniem terenu, oczyszczeniem i pomalowaniem ogrodzenia oraz rekonstrukcją pierwszego stopnia obelisku. Utworzono jednocześnie przystanek turystyczny wykonując utwardzenie placu o wymiarach 6x8m oraz ścieżki 1,5m x 40 mb.

Dzięki realizacji zadania obelisk został zachowany od postępującego niszczenia, jest bardziej widoczny a samo miejsce stanowi punkt turystyczny na terenie Sułkowic.