Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Drukuj Email
środa, 13 listopada 2019 12:22, odsłon: 1996

Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sulkowic wraz z pocztami sztandarowymi podczas obchodow Swieta NiepodleglosciUroczyste Obchody Święta Niepodległości w Sułkowicach

101 lat temu, w poniedziałek 11 listopada w wagonie kolejowym w podparyskich lasach Compiègne, podpisano układ rozejmowy pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim kończący I Wojnę Światową. W tym samym czasie w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władze wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Wydarzenia te do dnia dzisiejszego są symbolem radości, wolności i niezależności. Po czterech latach strachu, niepewności, głodu i przerażenia związanego z realiami Wielkiej Wojny oraz 123 latach trwania pod kuratelą zaborcy, Polska znów pojawiła się na mapie Europy, odzyskała swą niepodległość.

Pamięć po tym niezmiernie ważnym wydarzeniu trwa nadal i co roku łączy Polaków podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości.
Również nasza społeczność 11 listopada br. wspólnie przeżywała rocznicę odzyskania niepodległości.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny przez Księdza Jacka Budzonia – Proboszcza Parafii Biertowice oraz Księdza Dziekana Edwarda Antolaka – Proboszcza Parafii Sułkowice. Następnie w uroczystym kondukcie przewodzonym przez poczty sztandarowe - przedstawiciele władz gminy oraz jednostek organizacyjnych, oświatowych, stowarzyszeń, kół, klubów, firm, a także radni powiatowi oraz Mieszkańcy przeszli pod Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam uroczyście odśpiewano hymn narodowy, złożono wieńce oraz odsłuchano utworów przygotowanych na tę okoliczność przez Orkiestrę Dętą z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala.
W trakcie ceremonii Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Artur Grabczyk wygłosił okazjonalne przemówienie.

Delegacje, które złożyły kwiaty pod pomnikiem w dniu 11 listopada 2019 r.:
1. Zespół Placówek Oświatowych w Harbutowicach z Dyrektor Panią Małgorzatą Kisielewską jako przedstawiciele przedszkoli i szkół samorządowych.
2. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach z Wicedyrektor Panią Anną Łuczak.
3. W imieniu mieszkańców oraz gminnych jednostek organizacyjnych Burmistrz Gminy Pan Artur Grabczyk
4. W imieniu Rady Miejskiej - Przewodniczący Pan Waldemar Wolski.
5. Rada Osiedla Sułkowice z Przewodniczącym Panem Józefem Jończykiem.
6. Rada Sołecka w Rudniku z Sołtys Panią Zofią Góralik.
7. Rada Sołecka w Harbutowicach.
8. Radni Powiatu Myślenickiego Pani Aleksandra Korpal, Pan Andrzej Pułka i Pan Krzysztof Trojan
9. Przedstawiciele Firmy ,,Kuźnia” Sułkowice S.A.
10. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Prezes Panią Grażyną Krzyżek.
11. Bank Spółdzielczy Rzemiosła z Dyrektorem Panem Kazimierzem Szafrańcem.
12. Izba Gospodarcza w Sułkowicach z Prezesem Panem Stanisławem Biernatem.
13. Lokalna Grupa Działania „Między Dalinem i Gościbią”.
14. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Rudnika Diabelski Kamień.
15. Stowarzyszenie Gospodyń „Cis” z Harbutowic.
16. Stowarzyszenie Gospodyń „Swojskie Klimaty” z Krzywaczki z Prezes Panią Małgorzatą Szafraniec.
17. Klub Sportowy ,,Gościbia” z Prezesem Panem Mariuszem Stokłosą.
18. Stowarzyszenie „Na rzecz rozwoju Harbutowic” z Prezes Panią Urszulą Surowiec i Wiceprezesem Panem Albertem Kaletą.
19.Koło Pszczelarzy z Sułkowic z Prezesem Panem Józefem Flagą.
20. Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sułkowicach.

Nagrody Samorządowe
Co roku, podczas obchodów Święta 11 listopada honoruje się osoby lub grupy za wyróżniające osiągnięcia w działaniach na rzecz Gminy Sułkowice i jej społeczności. W tym roku z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Waldemara Wolskiego oraz Wiceprzewodniczących Pani Izabeli Starowicz i Pana Adama Bargła Nagrodę Samorządową otrzymał Zespół Retro. W imieniu laureatów Nagrodę odebrała p.o. dyrektora Sułkowickiego Ośrodka Kultury Pani Beata Domanus wraz z przedstawicielkami Zespołu.

 
Zespół Taneczny RETRO działa przy Ośrodku Kultury od 1989 roku, kiedy to założyła go pani Danuta Kostowal-Suwaj. Od września 2017 roku Zespół prowadzą instruktorzy Studia Ruchu SK-ART. Obecnie prowadzącą Zespół jest Pani Agnieszka Miś, która była jedną z trzech osób dzięki którym odbyła się gala z okazji 30-lecia powstania Zespołu. Wydarzenie to miało miejsce 11 maja br.
Zespół Taneczny Retro reprezentuje Gminę Sułkowice oraz Sułkowicki Ośrodek Kultury na lokalnych wydarzeniach takich jak: Inauguracja Roku Kulturalnego, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Zabawa Przedsylwestrowa, Dni Sułkowic, ale także na konkursach. 8 czerwca 2019 r. Zespół po raz pierwszy, po kilkuletniej przerwie wziął udział w konkursie V Freestyle Open Dance w Piekarach, gdzie grupa Retro SQUAD zajęła pierwsze miejsce w swoich kategoriach.
Obecnie Zespół przeżywa moment silnego rozwoju, przygotowuje się do startu w kolejnych konkursach tanecznych i jest gotowy promować Gminę szeroko poza jej granicami.

 

Tekst: Paulina Węgrzyn, Teresa Gatlik, Fot.: Paulina Węgrzyn