Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Małopolski Tele - Anioł Drukuj Email
piątek, 22 listopada 2019 10:23, odsłon: 1582

opaska teleaniol MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ. POMOCNA DŁOŃ ZAWSZE PRZY TOBIE

Projekt skierowany jest do niesamodzielnych Małopolan, którzy z powodu wieku, stanu zdrowia lub choroby wymagają wsparcia lub opieki w związku z niemożliwością wykonywania samodzielnie przynajmniej jednej czynności dnia codziennego.


Okres realizacji: 01.02.2018 – 31.01.2021 r.Założenia projektu:

1)Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa tzw. „opaskę życia”, przy pomocy której w łatwy i szybki sposób będą mogły wezwać pomoc. Opaska jest prosta w obsłudze – wyglądem przypomina elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon. Ma wbudowaną kartę SIM, mikrofon i głośnik, można z niej swobodnie rozmawiać. Naciskając guzik z napisem „SOS” (należy go przytrzymać przez ok 3 s.) podopieczny łączy się z Centrum Teleopieki, w którym pracują ratownicy medyczni. Oceniają oni zgłoszenie i udzielają odpowiedniej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Wraz z otrzymanym zgłoszeniem system teleopieki automatycznie identyfikuje uczestnika i wyświetla ratownikowi Cyfrową Kartę Podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum, co dodatkowo ułatwia ratownikowi ocenę sytuacji. W sytuacji mniej groźnej Centrum zawiadamia bliskich lub sąsiadów. Podopieczny może być też przekierowany do dyżurnego psychologa lub asystenta teleopieki. Z jego strony może liczyć na informację o możliwych formach pomocy społecznej, aktywizacji społeczno-ruchowej i kulturalnej. Rozmowy z asystentem czy psychologiem nie są ograniczane czasowo – gdy ktoś czuje się samotny i chciałby po prostu porozmawiać, ma taką możliwość. Małopolski Tele-Anioł to pomoc noszona na dłoni – dzięki czemu w każdym miejscu, o każdej porze i w każdej sytuacji podopieczny projektu nie jest sam. Opaski Tele-Anioła zwiększają poczucie bezpieczeństwa i oprócz możliwości bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym monitorują również: tętno (odczyt co 30 min.), upadki (mają wbudowany detektor upadku) i lokalizację (wbudowany lokalizator GPS).

2)Usługi opiekuńcze i sąsiedzkie usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania uczestnika. Małopolski Tele-Anioł to nie tylko teleopieka, ale również tradycyjne usługi opiekuńcze świadczone w domu podopiecznego przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach: zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy pomoc w dotarciu na wizytę u lekarza. Tym wsparciem może być również wspólne spędzenie czasu oraz spacer. Usługi dostosowywane są indywidualnie do potrzeb każdego uczestnika. Wsparcie przyznawane jest osobom samotnym oraz tym, którym rodzina z uzasadnionej przyczyny nie może zapewnić opieki.
 
3)W ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również szkolenia dla osób, które chciałyby pomóc i zaangażować się w świadczenie usług opiekuńczych lub sąsiedzkich. Osobom, które będą chciały znaleźć pracę w charakterze opiekuna/sąsiada wykonującego usługi opiekuńcze zapewniamy bezpłatne szkolenie i uzyskanie kwalifikacji, a za wykonana pracę wynagrodzenie. Możliwa jest również współpraca z osobami, które już świadczą pomoc osobom niesamodzielnym w ramach wolontariatu oraz z wykwalifikowanymi opiekunami, którzy chcą znaleźć  dodatkowe zatrudnienie.


Projekt realizowany jest w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej, funkcję lidera pełni Województwo Małopolskie.

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.malopolska.pl/teleaniol.