Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Porozmawiajmy o... Drukuj Email
piątek, 22 listopada 2019 14:39, odsłon: 2773

elmer Cykl spotkań „Porozmawiajmy o...” tym razem w Rudniku
Tym razem comiesięczne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…” miało miejsce w Rudniku. Patronat nad spotkaniem objął pan Artur Grabczyk -Burmistrz Gminy Sułkowice.  W organizację zajęć oprócz Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika – Filia w Rudniku włączyła się tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna, dlatego dzięki dużej przychylności druhów odbyły się one w strażnicy.

Na listopadowe spotkanie zaproszenie przyjęły dwie świetlice: Świetlica Środowiskowa, a także Świetlica Szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku.
Każde nasze spotkanie to także wyjątkowi goście. Tym razem nasze zaproszenie przyjęli: pani Sołtys – Zofia Góralik, pan Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rudniku – Konrad Gomulak oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej: pan Tadeusz Bylica, pan Piotr Bylica oraz pan Jan Klus.

Scenariusz spotkania przygotowały pani Urszula Woźnik-Batko oraz pani Anna Strzelec, zaś prezentację multimedialną - pan Maciej Ziembla.
 
Zajęcia miały wyjątkowy przebieg i charakter. Spotkanie składało się z kilku części. Pierwszą częścią było ćwiczenie polegające na rozpoznaniu przedmiotów i sytuacji przedstawionych na rysunkach, prezentowanych przez panią sołtys. Litery znajdujące się na rewersach ilustracji utworzyły napis będący tematem naszego spotkania: „Bezpieczeństwo”. Celem organizatorów było zwrócenie uwagi nie tylko na problem bezpieczeństwa, ale także przybliżenie pracy strażaka, kształtowanie odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia oraz uświadomienie dzieciom konieczności dostosowywania się do zasad obowiązujących w społeczeństwie.

Następnie dzieci wysłuchały krótkiej bajki pt. „Niebezpieczeństwo”, dzięki której dowiedziały się, jakich zachowań należy unikać i jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Historia mieszkańców lasu bardzo ich zaciekawiła, o czym świadczyła ich duża aktywność  i emocje towarzyszące rozmowie na temat wysłuchanej opowieści. Dowiedzieliśmy się między innymi, że łąka nie jest najlepszym miejscem na palenie ogniska.
Kolejna część poświęcona była strażakom. Dzieci poznały specyfikę ich pracy słuchając opowiadania pt. „Mam przyjaciela strażaka”, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Przy okazji jednego ze slajdów pan dyrektor zaprezentował im wyposażenie wozu strażackiego. W rozmowie ze strażakami, która nastąpiła po przeczytaniu opowiadania, dzieci uzupełniły swoją wiedzę oraz poznały bliżej zadania straży, takie jak gaszenie pożarów i ratowanie ludzi z wypadków.
Druhowie z OSP w Rudniku przedstawili strój bojowy i butlę z powietrzem, które zabezpieczają strażaka przed działaniem ognia, pyłu i innych niebezpiecznych substancji. Następnie dzieci zostały zaproszone do obejrzenia wozu strażackiego, a Druhowie pokazali i opowiedzieli o wyposażeniu samochodu strażackiego.

 

Tekst i fot.: Małgorzata Dzidek