Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Stowarzyszenie Gospodyń w Sułkowicach ma 5 lat Drukuj Email
wtorek, 26 czerwca 2012 13:10, odsłon: 857

20120623 gospodynieDrewniany jubileusz złotych gospodyń

Stowarzyszenie Gospodyń w Sułkowicach obchodziło swój jubileusz pięciolecia. Ta uroczystość miała - prócz oczywistego - także szczególny wymiar: gospodynie z Sułkowic zainicjowały ruch stowarzyszeń i kół kobiet w całej naszej gminie. Panie z Harbutowic, Krzywaczki i Rudnika przybyły z życzeniami, prezentami i słowami przyjaźni. Tak oto w czas świętojański - 23 czerwca - mieliśmy w Starej Szkole w Rynku prawdziwy gminny sabat... czarodziejek.

Było wspominanie dokonań pięciolecia, gratulacje, życzenia i prezenty od gospodyń, innych organizacji współpracujących ze stowarzyszeniem, takich jak koło emerytów, Ośrodek Pomocy Społecznej, PKPS, a także od władz gminnych (burmistrz i wiceburmistrz są członkami Stowarzyszenia Gospodyń) oraz wierszowane podziękowania od promocji gminy. Stowarzyszenie wspierało gminę (a gmina stowarzyszenie) w organizacji wielu imprez i uroczystości, na których nasza gmina godnie prezentowała się także na zewnątrz. Owocem tej współpracy było wpisanie na listę produktów tradycyjnych Sułkowickiej Krzonówki, co zainicjowało triumfalną karierę medialną naszej sułkowickiej zupy wielkanocnej.

Było wesoło i śpiewnie. Wraz z ekipą chóralnych gospodyń z Rudnika przybył nieodłączny Stanisław Judasz ze swoim akordeonem, a Zofia Kurowska - członkini stowarzyszenia z Sułkowic, korzeniami tkwiąca w "elegijnym" Rudniku, jak zwykle ze swadą prowadziła śpiew całej rozbawionej sali.

Było suto i gustownie na stołach. Potrawy przygotowane przez gospodynie nie tylko wabiły zapachem i spodziewanym smakiem, lecz również wyszukanymi formami, piękną dekoracją i poczuciem humoru. Na środku stołu królował tort najeżony prażonymi migdałami. Ich układanie ktoś słusznie nazwał benedyktyńską pracą. Trudno wymienić wszystkie sałatki, roladki, zakąski, pieczone mięsiwa i owoce gustownie przeplatające "konkretne" potrawy. Na gorąco dymił boeuf strogonof, a na trawienie służyły kapitalne nalewki.

Gospodynie nie tylko gotują i śpiewają. Pokaz owoców talentu ich zdolnych rąk zorganizowany został w drugiej sali Izby Tradycji. Tam czarowały piękne serwety, kwiaty bibułowe i wszelkie ozdoby.

Taki jubileusz ma to do siebie, że nie tylko podnosi się pod niebiosa zasługi, nie tylko docenia dokonania i weseli po wykonanej pracy, ale równocześnie snuje się plany i omawia zamiary. A jest ich wiele, bo nasze Panie, dowodzone przez dwie Hanki: Judaszową i Gatlikową, mają nieograniczoną inwencję i niespożytą energię. I tak niech już zostanie na kolejne lecia.

(awz)

 

Galeria zdjęć

 


Jubileusz 5 – lecia Stowarzyszenia Gospodyń z Sułkowic

 

Szanowne Gospodynie ze sułkowickiego stowarzyszenia

Tak sobie powstałyście od niechcenia

A tu już 5 lat Wam mija jak nam gotujecie

Pyszności na każdą imprezę gminną szykujecie

 

Jesteście niezastąpione

Kochamy Was jak mąż swą żonę

Dbacie o dobre imię naszej gminy

Świetne z Was są dziewczyny

 

Troszkę krzykliwe, troszkę pazerne

Ale swoim ideałom zawsze wierne

Każda się troszczy o co innego

Każda wnosi w grupę coś nowego

 

Potraficie korzystać ze swoich zdolności

Dajecie ludziom dużo kulinarnej przyjemności

Nieobce Wam jest pieczenie słodkości

W które wkładacie wiele miłości

 

Choć czasem ciężko jest Wam zebrać się w kupę

Tworzycie bardzo zgraną grupę

Uzupełniacie się nawzajem

Krzonówkę gotujecie sułkowickim zwyczajem

 

I choć każda ma recepturę trochę inną

Robicie minę niewinną

Gdy gotujecie po swojemu

Ale my wiemy czemu

 

Zależy Wam na tym, by smakowało

By jak najlepszy smak zostawiało

To cudo, którym na Dniach Sułkowic częstujecie

I o którym często można poczytać w gazecie

 

Istnieniem swym dajecie radość

Spotkań z wami nigdy dość

Macie zajęcie hobbystyczne

Niezbyt nudne i niezbyt statyczne

 

Podróżujecie sobie czasami

Żeby uciec trochę przed tymi garami

Odrywacie się od życia codziennego

I robicie dla siebie coś miłego

 

Na ten piękny jubileusz

Życzę, żeby już

Zawsze Wam się wszystko układało

I po myśli przebiegało

Dobrej współpracy z władzami

Serdecznych rozmów z koleżankami

Także tych z innych stowarzyszeń

Bo Was już gonią z tą rocznicą jak szerszeń

Niech Wam się powiększy pomieszczenie

I jego wzrośnie wyposażenie

By Wam nic nigdy nie brakowało

A każde wydarzenie uśmiechu na twarzy przydawało

Niech wszystkie wierne i niewierne członkinie

Nie będą miały problemów w rodzinie

Będą silne, wesołe i zdrowe

Niech tańczą, śpiewają, recytują i haftują serwety kolorowe

Oraz na szydełku wykonują aniołki choinkowe

Bądźcie Panie zawsze szczęśliwe

I pozostańcie jak jesteście – takie urokliwe.

 

 

 

 

 

Copyright ® by Joanna Gatlik