Jak Sułkowice radzą sobie z pozyskiwaniem funduszy unijnych? Drukuj Email
środa, 18 lipca 2012 10:03, odsłon: 1876

Nie jest tak źle – 14 miejsce na 992 gminy w Polsce

Najnowsza „Rzeczpospolita” publikuje – jak co roku – rankingi polskich samorządów. Jeden z nich klasyfikuje polskie samorządy pod względem skuteczności pozyskiwania unijnego dofinansowania. Sułkowice zajmują w nim 14 miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W Małopolsce lepsza od nas jest w tej kategorii tylko Muszyna, która zajmuje drugie miejsce w rankingu. Za nami z naszego województwa są Niepołomice – dopiero na miejscu 40 i Myślenice na miejscu 52.

Tworząc ten ranking, „Rzeczpospolita” wzięła pod uwagę: przychody z UE w 2011 roku w przeliczeniu na osobę, wartość umów z dofinansowaniem podpisanych w 2011 roku, również w przeliczeniu na osobę oraz liczbę umów podpisanych w 2011 roku. Zestawienie uwzględnia inwestycje samorządu oraz spółek komunalnych, a dane do rankingu pochodzą z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Jak wynika z zestawienia, nasza gmina zdobyła w ubiegłym roku 206,54 zł dochodu z UE na mieszkańca i podpisała 2 umowy opiewające na dochód z UE w wysokości 1558 zł 27 gr na jednego mieszkańca.
     Niby nic nowego się nie wydarzyło, a jednak cieszy świadomość, że to, co wydaje się nam zwyczajną pracą samorządu, jest pracą na najwyższym krajowym poziomie, o czym śpieszymy donieść, by ukoić nerwy wszystkich zatroskanych o skuteczność pozyskiwania funduszy unijnych dla naszej gminy.

ZOBACZ RANKING