Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Jak to było w "Krainie radości i fantazji" Drukuj Email
środa, 22 sierpnia 2012 11:40, odsłon: 708

miniaturkaTegoroczne wakacje w Świetlicy Środowiskowej skończyły się wraz z końcem lipca. Kończy się również okres najbardziej lubiany nie tylko przez dzieci, ale i przez nas wszystkich. Czas wakacji to czas kiedy nasze życie jakby zwalnia bieg. W letnim słońcu wszystko wygląda nieco inaczej, po prostu radośniej, bardziej beztrosko. Za dwa tygodnie, wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem pozostaną nam tylko wspomnienia. Od akcji letniej zorganizowanej przez Świetlicę Środowiskową w Sułkowicach minął prawie miesiąc. Chcemy przypomnieć więc naszym uczestnikom, i zaprosić w przyszłości tych, którzy u nas jeszcze nie gościli do wspólnej zabawy, poprzez garść wspomnień i galerię fotografii.

Akcja "Lato 2012 - w krainie radości i fantazji" wystartowała 9 lipca, a meta wyznaczona była na 31 lipca. Z zabawy i czynnego wypoczynku skorzystało 220 uczestników, w tym :

Biertowice - 29

Harbutowice - 35

Krzywaczka - 56

Rudnik - 11

Sułkowice - 89

Zachęcamy rodziców z Rudnika do obejrzenia zdjęć i skorzystania w przyszłości bardziej licznie z niewątpliwie ciekawego i twórczego, a przede wszystkim bezpiecznego spędzenia części wakacji przez Państwa pociechy.

Tą wielką gromadą opiekowało się 11 wychowawczyń, instruktor plastyki i dwóch wolontariuszy, nad planową realizacją zadań i logistyką czuwał kierownik wypoczynku. Tegoroczna oferta stawiała na wypoczynek czynny i twórczy czyli przez zabawę i przeżycie do większego doświadczenia i wzbogacenia swojej wiedzy o otaczającym świecie.

Na początku utworzyły się grupy kolonijne, organizatorzy zaproponowali ich skład (głównie biorąc pod uwagę wiek i płeć uczestników), a przez dwa pierwsze dni dzieci same decydowały o pozostaniu bądź zmianie grupy. Dobre samopoczucie uczestników to więcej niż połowa sukcesu całej akcji. Kiedy już liczebność i skład grup się ustaliły pojawiły się nazwy : "Latające małpki", "Vipy z Las Vegas" , "Motyle i gąsienice", "Chochliki", " Wiewiórki", "Królewscy" i wiele innych równie fantazyjnych i ciekawych. Uczestnicy przynieśli ze sobą radość, chęć zabawy i niezwykłą ciekawość otaczającego ich świata. Na ścianach zawisły regulaminy, kontrakty, ogromne plakaty z namalowanymi kwiatami letnich wakacji i zrobiło się kolorowo i pięknie. Kolejne dni były wypełnione zajęciami w myśl hasła "Dla każdego coś ciekawego", a wiec wysiłek fizyczny przy zajęciach sportowych, rywalizacja w konkursach sprawnościowych, wysiłek twórczy przy pokazie talentów, konkursach rysunkowych, tworzeniu fantazyjnych opowiadań czy prowadzeniu wakacyjnej kroniki. Były dwa spotkania integracyjne w Sułkowicach, gdzie zjechali się uczestnicy ze wszystkich miejscowości gminy, było wielkie grillowanie, gra terenowa i wspólna zabawa. Jak co roku, tak i na początku tegorocznych wakacji odwiedziła nas Pani Gabriela Knapczyk - Kania mł. asp. Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach z warsztatami edukacyjnym na temat różnego rodzaju zagrożeń mogących pojawić sie podczas wakacji i nie tylko. Powstały rymowanki typu "O bezpieczeństwo swoje i innych dbamy, w trudnych sytuacjach wiemy jak się zachować mamy". Była okazja do wyjazdów, jak zawsze w królewskim Krakowie coś ciekawego można było zobaczyć. W tym roku był to Kopiec Kościuszki, muzeum T. Kościuszki, wystawa figur woskowych oraz wystawa "Polaków drogi do wolności". Pobyt w ogrodzie zoologicznym okazał się nie lada atrakcją, trafiliśmy bowiem na karmienie zwierząt, w którym można było wziąć czynny udział wraz z opiekunami zwierzątek.

Był basen w Suchej Beskidzkiej i baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, uczestnicy odwiedzili skansen w Zubrzycy Górnej i zamek w Lanckoronie. Uruchomili swoją wyobraźnie planując i realizując niezwykle ciekawe i twórcze pokazy mody fantazyjnej wykorzystując do tego gazety, plastikowe odpady i co się tylko dało. Pokaz mody połączony był z ideą ochrony przyrody i jej zasobów. Powstały wspaniałe plakaty mówiące o konieczności dbania o nasza planetę w naszym i przyszłych pokoleń interesie.

W trzecim tygodniu 41 uczestników pojechało w Góry Stołowe ( Lewin Kłodzki ) na ośmiodniowy pobyt. Pozostali nadal bawili się w miejscu zamieszkania. W Lewinie zamieszkaliśmy w pensjonacie "Maria" i zgłębiali tajniki okolicy. Wielka wyprawa na Szczeliniec czy Błędne Skały okazała się nie taka straszna. Trudy górskiej wędrówki wynagrodził pobyt w przepięknym parku Kudowy Zdroju i odwiedziny w muzeum zabawek. Byliśmy w Złotym Stoku i kopalni złota, niepokorni zostali poddani torturom w urządzeniu o wdzięcznej nazwie "dupochlast" (u nas byli to tylko ochotnicy), penetrowaliśmy labirynty Twierdzy Kłodzkiej, byliśmy na zalewie w Radkowie, kąpaliśmy się w miejskim basenie, każdego wieczoru spotykaliśmy się na wspólnym śpiewaniu przy gitarze.

Wszystko co dobra szybko się kończy tak więc i nasze wakacje 31 lipca dobiegły końca. Tego dnia spotkaliśmy się na wspólnej imprezie podsumowującej wraz z zaproszonymi gośćmi, odwiedził nas Pan Burmistrz Piotr Pułka, Pani Burmistrz Rozalia Oliwa, Pani Sekretarz Małgorzata Dziadkowiec i Pani Dorota Małek -Moskal - v-ce dyrektor Gimnazjum w Sułkowicach. Jak to na zakończenie bywa rozdane zostały nagrody za konkursy trwające podczas trzech tygodni zabawy, w nawiązaniu do spotkania z Panią Policjant, które odbyło się na początku akcji lato odbył się marsz przeciwko przemocy oraz upamiętnienie 69 rocznicy Pacyfikacji Sułkowic i 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Była wspólna zabawa i poczęstunek ze słodyczy i owoców oraz zaproszenie na kolejne wakacje i zajęcia podczas roku szkolnego.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych ciekawych i bezpiecznych wakacji : Panu Burmistrzowi Piotrowi Pułce za ogromną przychylność dla naszych działań, Dyrektorom placówek oświatowych za otwarcie szkół, udostępnienie boisk gdzie dzieci mogły bezpiecznie odbywać swoje zajęcia. Księdzu Jackowi Budzoniowi z Biertowic za otwarcie domu parafialnego i możliwość korzystania ze sprzętu, Pani Dyrektor Stefanii Pilch za udostępnienie hali sportowej na wspólne codzienne spotkania. Personelowi półkolonii za sprawną, bezpieczną i twórczą organizację zajęć.

Zapraszamy wszystkich chętnych do świetlic otwartych w każdej miejscowości gminy przez cały rok szkolny jak również na wspólne ferie i przyszłe wakacje.

Kierownik Świetlicy Środowiskowej

Krystyna Sosin

Koplonia w Lewinie Kłodzkim

 

 Akcja Lato 2012