Dożynki Gminne w Harbutowicach - 19 sierpnia 2012 r. Drukuj Email
czwartek, 23 sierpnia 2012 12:14, odsłon: 1243

miniaturkaBryczkami do kościoła

Kolejny raz, 19 sierpnia 2012 r., w Harbutowicach odbyły się dożynki gminne. Stało się to już tradycją. Swojska atmosfera miejscowości, piękne górzysto - leśne tereny i rolniczy charakter sprzyjają tej uroczystości. A do tego trzy pary koni wiozących gości na bryczkach i niespożyta energia gospodyni - Pani sołtys Bożeny Horwat gwarantują, że przybyłym na spotkanie nie zabraknie niczego.

Dożynki rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego złożonego z pocztów sztandarowych OSP Harbutowice i OSP Sułkowice, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Harbutowicach, delegacji z partnerskiej miejscowości Harbutowice w gminie Skoczów z sołtys Haliną Romańską, burmistrzem Piotrem Pułką, sekretarz gminy Małgorzatą Dziadkowiec, sołtys Bożeną Horwat i kilkoma radnymi. Nie zabrakło również Stowarzyszenia Gospodyń Cis w Harbutowicach, które pięknie prezentowało się w strojach krakowskich, połyskując w słońcu kolorowymi cekinami na gorsetach. Do kościoła maszerowała także delegacja stowarzyszenia Kalina z Rudnika. W rytm kroków przygrywała wszystkim Orkiestra Dęta pod batutą Andrzeja Moskala działająca przy GOK w Sułkowicach. Reszta gości czekała już w kościele.

Tam Mszę św. dziękczynną koncelebrowali proboszcz parafii harbutowickiej Zbigniew Nowak oraz proboszcz z Biertowic Jacek Budzoń, który wygłosił piękną homilię. Mówił m.in. o tym, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Przywołał modlitwę o. Maksymiliana Kolbego o chleb. Starostowie złożyli ofiarę na ołtarz - chleb i wino, a chór seniorów Elegii z Rudnika zaśpiewał kilka pieśni. Zagrała także Orkiestra Dęta.

Po Mszy św. dożynkowej zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej szkoły, gdzie czekały suto zastawione stoły przygotowane przez Radę Sołecką w Harbutowicach. Przed pysznym obiadem i deserem odbyła się jeszcze część oficjalna, na której burmistrz Piotr Pułka oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Moroń podziękowali wszystkim członkiniom koła z Harbutowic za prężną działalność na rzecz gminy i swojej miejscowości wręczając im pamiątkowe książki.

Kolejna wizyta harbutowian z gminy Skoczów

Sołtys Halina Romańska w ramach dobrej współpracy podarowała kilka egzemplarzy książek napisanych przez mieszkańca Harbutowic w gminie Skoczów Pawła Śliwkę pt. "Nasze Harbutowice". Padło kilka miłych słów pod adresem sołtys Bożeny Horwat oraz przewodniczącej Anny Gielaty ze strony Haliny Romańskiej. Podarowała ona naszym Harbutowicom kosz z sadzonkami różnych roślin i kwiatów życząc, by na znak przyjaźni i partnerstwa, posadzić te same rośliny w obydwu miejscowościach w specjalnie wyznaczonym miejscu. Sołtyska z gminy Skoczów odwiedziła również byłą sołtys Danutę Chodnik, która nie mogła przyjść z powodów zdrowotnych.

Po obiedzie koncert na głosy dał chór Elegii z Rudnika - najpierw na sali gimnastycznej, a następnie na zewnątrz - na placu szkolnym, prezentując m.in. specjalnie na tę okazję napisaną pieśń. Po południu na mieszkańców czekały kolejne atrakcje - losowanie atrakcyjnych nagród w konkursie ogłoszonym przez LGD "Między Dalinem i Gościbą". W zamian za wiedzę o lokalnych tradycjach, obrzędach i potrawach oraz miejsc wartych zobaczenia można było wygrać aparat cyfrowy, odkurzacz i żelazko. Warto więc było wypełnić kupon konkursowy. Prezes tego stowarzyszenia Kazimierz Dąbrowski przeprowadził losowanie przy pomocy małej Julki oraz sołtys Bożeny Horwat i prezesa harbutowickiej OSP Stefana Kurka. Każda wylosowana osoba była bardzo szczęśliwa.

Po południu trzy bryczki zabrały gości z Harbutowic na przejażdżkę do Lasu Groby pod pomnik św. Michała, by mogli zobaczyć piękne tereny gminy Sułkowice. Na wieczór do tańca przygrywał DJ Maksymilian Profic, a obecni pod strażnicą ludzie mogli przy kiełbasce i muzyce miło spędzić niedzielny wieczór.

Joanna Gatlik

Dożynki gminne w Harbutowicach, 19 sierpnia 2012.

Melodia - "Hej po dolinie - hej po lesie"

1. W Harbutowicach wielkie święto,
    Gminne dożynki rozpoczęto,

Koło Gospodyń wieniec piękny uwiło,

I nas tu wszystkich zaprosiło.
  2. Harbutowice piękna wioska,
    A w sercach ludzi duża troska,

O każde ziarno żyta, owsa, pszenicy,

Tu trudu rolnika nie policzysz.
  3. Złociste kłosy z pół znikneły,
    Stodoły, spichlerz zapełniły,

Zgubione ziarna ptaszek sobie podziobie,

Mgły nad ścierniskiem - jesień wonie.
  4. Będziesz rolniku czas wolny miał,
    Wypiekasz kołacz, w domu siedział,

Nie ma świetlicy, ani domu kultury,

Nie ma rozrywki - ma własne mury.
  5. Już gminna władza budżet liczy,
    Może za roczek coś dorzuci.

Dla Kół Gospodyń będących w każdej wiosce,

Na wyposażenie i coś jeszcze.
  6. Harbutowicom - dziękujemy,
    Kołu Gospodyń - gratulujemy,

Wasz trud, wysiłek, nasze wspólne śpiewanie,

Niech Bóg wynagrodzi - drogie Panie.

Oprac. Maria Francuziak