Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)V Jarmark Sułkowicka Jesień Drukuj Email
środa, 05 września 2012 10:25, odsłon: 1139

miniaturkaKameralnie i swojsko

Coraz więcej osób chętnie spędza pierwsze niedzielne popołudnie września na targu "Zielona Podkowa" w Sułkowicach. Jarmark "Sułkowicka Jesień" ma własny klimat - kameralny, swojski, ze szwarcmydłem i powidłem, a jak się dobrze przyjrzeć, to nawet dziada z babą na nim nie brakuje.

Jarmark pomyślany jest jako możliwość zaprezentowania się mieszkańcom przez firmy działające na naszym terenie, lub starające się o klienta na naszym rynku. Nie ma żadnych ograniczeń - od produktów rolnych i spożywczych, przez urządzenia, po wyroby artystyczne, tradycyjne i regionalne. Prezentują się na nim także stowarzyszenia i organizacje działające na terenie gminy, placówki kulturalne, osoby prywatne, które chcą się podzielić swoją pasją. Każdy ma możliwość. I wcale nie jest najważniejsze, ile się na tym jarmarku uhandluje, lecz to, jak wielu się zdoła zachwycić. Niejeden konstatował: To coś takiego mamy?, Jest u nas?, Można to kupić?


Przez żołądek na jarmark

Jarmark to szczególny benefis naszych gospodyń z całej gminy. Ich stowarzyszenia z poszczególnych miejscowości rozkładają swoje stoiska i częstują specjałami tak znakomitymi, że tylko palce lizać. A wszystko to w pięknej scenerii bogatych i pomysłowych jesiennych dekoracji. Niewątpliwie są magnesem, który niejednego gościa przyciągnął na tę imprezę.

Smakoszy cieszyły także stoiska z geesowskim chlebem w ogromnym wyborze, miodami z własnych pasiek, owocami, serami pasterskimi i innymi smakołykami. Można było kosztować i kupować. Lokalne wyroby wsparli wystawcy z okolicznych gmin, a nawet z gminy Niedźwiedź i Mszany Dolnej.

 

Coś dla oka, ucha i ducha

Obok stoisk z czyś do jedzenia na Jarmarku prezentowali się artyści i rzemieślnicy. Można było podziwiać, kupować i zamawiać hafty, rzeźby, obrazy i dekoracje, świece z prawdziwego wosku w różnych wzorach, artystyczne wyroby kowalskie, a także narzędzia i urządzenia przydtane w domowych ogrodach. Swoje stoisko rozłożyła także Gminna Biblioteka Publiczna, promując nowości w księgozbiorze biblioteki, a także wydawnictwa własne na temat naszego regionu. Jak gorąca bułeczka, prosto z drukarni, zalecała się książka przygotowana przez dyrektor Małgorzatę Dzidek i księgową biblioteki Bogusławę Michalik Górkę o kapliczkach na ścieżkach sułkowickiej ziemi. Książka jest plonem cyklicznych wystaw fotograficznych przygotowywanych przez obydwie panie w Izbie Tradycji. Do fotografii dodany został opis, osadzający każdą z prezentowanych kapliczek w historii i tradycji regionu.

Na jarmarkowej scenie prezentowali się adepci śpiewu i gry z ośrodka kultury pod artystycznym kierownictwem Mateusza Pitali. Najpierw wystąpiła grupa dziecięca, która jest tak młoda, ze jeszcze nie dorobiła się nazwy, ale - jak twierdzi Mateusz - są pomysły i już wkrótce zostanie wybrana ta najtrafniejsza. (Swoją drogą słyszeliśmy, że o tych dzieciakach mówią na co dzień "Dzieci Chudego" - może tak zostanie. Nam się podoba.) Dynamiczne i żywiołowe dzieciaki w wielu od przedszkola do III klasy szkoły podstawowej zaprezentowały się w najbardziej przez nie lubianym repertuarze Arki Nowego oraz wykonały pieśń powstańczą Warszawskie Dzieci w aranżacji Mateusza Pitali. Było wesoło, kolorowo i optymistycznie. Gorąco oklaskiwała je jarmarkowa widownia przed sceną, a dziewczęta z urzędu miejskiego częstowały je cukierkami, pierniczkami i soczkami - na regenerację nadwerężonych gardeł.

W trakcie koncertu na krawężniku obok sceny siedziała sobie skromnie czwórka młodych ludzi. Jak się później okazało, byli to gitarzyści, o dużym potencjale, którzy uraczyli widownię porcją muzyki gitarowej oraz przebojami takich zespołów, jak m.in. The Beatles i Guns N'Ross. Ilona Oliwa, Jola Kania, Wiktoria Mielecka i Dawid Zadora są uczniami gimnazjum i szkół średnich. Ilona i Jola pokazały ponadto, ze nie tylko grać, ale i śpiewać potrafią jak mało kto. Rozrywki obecnym dostarczył również zespół Soldier Band z Pawłem Oliwą – jednym z członków orkiestry dętej z Sułkowic, który do końca imprezy przygrywał muzykę weselno - zabawową.

 

Na skrzydłach

Nasz sułkowicki oddział hodowców gołębi pocztowych należy do najlepszych w Okręgu Krakowskim PZHGP - a jest to jeden z najmocniejszych okręgów w Polsce. Są też najliczniejszym stowarzyszeniem w naszej gminie. A mimo to mało się o nim wie. Tradycyjnie, jak to dawniej bywało, hodowcy gołębi trzymają się z boku, przeświadczeni, że nikt się nimi za bardzo nie interesuje. Zapraszają burmistrza na podsumowanie sezonu, on funduje jakiś puchar i na tym koniec. Tym bardziej należy docenić fakt, że w tym, roku dali się zaprosić na Jarmark i zapewnili mocny akcent w postaci wypuszczenia gołębi. Nad targiem Zielona Podkowa poszybowały ptaki młode, które wylęgły się z jajek jeszcze tej wiosny i dorosłe, które już zdobywały dla swoich hodowców cenne tytuły. Młode przywiezione zostały niemal prosto z lotu. Hodowcy obiecują, że będą się powoli włączali we wspólny nurt życia stowarzyszeń naszej gminy. Powinniśmy się nimi chlubić. Najwyższy czas, byśmy się o nich więcej dowiadywali.

 

Takie słyszy się rozmowy

***

- Jaka pyszna ta chrzanówka! A u mnie w domu, to tylko na Wielkanoc gotują.

- Bo to wielkanocna tradycja. Ale jak mamy promować nasz produkt tradycyjny? Raz do roku? No to gotujemy przy każdej okazji, żeby się chwalić sułkowicka krzonówką na liście Ministra Rolnictwa. Nawet programy w radio i telewizji o naszej krzonówce robią redaktorzy.

- Ojej, nie wiedziałem.


***

- Ale imprez w tym roku! A za tydzień coś będzie?

- Za dwa tygodnie jedziemy do Krakowa. Z panią Danusia od emerytów.

- A co to będzie?

- Taka impreza, na która pojedzie 10 autobusów z naszej gminy. Emeryci i dzieci, i gospodynie. Razem z "Gwiazdkową Niespodzianką" pani Danusia Sołtys to organizuje.


***

- Widziała pani naszą nową książkę? Prosto z drukarni.

- Jaka śliczna. Cieszę się że ja wydałyście, bardzo ważne, że jest.

- A napisze pani o niej w "Klamrze"?

Jasne, że napiszę! Już piszę.

Można ją kupić w bibliotece za symboliczne pieniądze. Warto.


***

- Ależ ten Mateusz Pitala się uaktywnił! I Appassionatę prowadzi, teraz dzieci, gitarzyści! Jak się z nim pani Zosiu pracuje?

- Fantastycznie. To znakomity chłopak, świetnie sobie radzi z ludźmi. Bardo lubię przychodzić na próby chóru. Odświeżył skład, przybyło młodych głosów, a wszyscy się razem bardzo dobrze czujemy. Ma charyzmę.


***

- Czy myśli pan może o jakimś własnym repertuarze grupy dziecięcej?

- Jak najbardziej. Ale na początek starałem się zachęcić dzieci tym, co się sprawdziło i co dzieci bardzo lubią - czyli Arka i Dzieci z Brodą. Chętnie przychodzą na próby, cieszy je to. Ale oczywiście chcemy z czasem wypracować coś własnego.

- To jest zamknięta grupa?

- Ależ skąd. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci na nasze próby do Ośrodka Kultury. I nie tylko dzieci.

- Mówi pan o gitarzystach?

- Tak. Mamy sporą grupę całkiem dobrze grających gitarzystów. Na początek sam ich trochę uczę grać na gitarze akustycznej, klasycznej i elektrycznej. Jeśli połkną bakcyla, okaże się, że mają talent i ochotę, to rozwijają się dalej, część z nich decyduje się na lekcje w szkole muzycznej. Mamy w tej chwili 6 grup gitarowych - zależnie od stopnia zaawansowania.

- Appassionata, grupa dziecięca, gitarzyści - gdzie was można posłuchać?

- Najbliższy będzie koncert na inaugurację roku kulturalnego w GOK. Ale też nagraliśmy wspólną płytę, którą można nabyć w ośrodku kultury.

- A co myślicie o scenie amfiteatru? Na otwarciu bardzo fajnie brzmiała muzyka na tej scenie - dosłownie niosła się po wodzie.

- Bardzo ciekawa propozycja. Trzeba się będzie jej przyjrzeć.

- Znakomicie, bo marzą mi się koncerty w naszym nowym parku rzecznym.


***

- A te gołębie, to one się wam nie pogubią, jak je wypuścicie?

- No co też pan! Te tutaj mają już na koncie nawet przyloty z Niemiec. To jest właśnie ten fenomen gołębia pocztowego, który nas tak fascynuje.

- A jak pan im mówi, że mają lecieć do Niemiec?

- No nie, aż tak dobrze nie jest. Do Niemiec i do wszystkich innych miejsc, z których odbywają się loty, wozimy je samochodem wyposażonym w specjalne kabiny. Tam je wypuszczamy, a one zawsze wracają do swojego gołębnika. Jak z Niemiec przyleciały, to z Zielonej też trafią.


***

- Gazdo! Gazdo!

- Ja?

- No przecie, do was mówię. To wy macie góralskie ubranko, no nie?

- A, prawda.

- O te rzeźby chcieliśmy zapytać. Bo potrzebuje takie specjalne do domu. Można zamówić?

- To zależy, o co państwu chodzi. Ja robię głównie rzeźby figuralne. Proszę zobaczyć...

(oj, coś ten gazda językiem z ASP gada)


***

- Sołtysie, zrobi pan sobie zdjęcie ze swoimi gospodyniami?

- A pewnie? Tylko czy mnie zechcą?

- Co mają nie chcieć? Niech się pan do nich zapisze?

- Ale jak? Przecie ja chłop.

- No to co? W Sułkowicach do stowarzyszenia należy burmistrz i wiceburmistrz. Od samego początku. Żeby podkreślić, jakie to ważne, że jest to stowarzyszenie.

- Nie wiedziałem! No to róbmy to zdjęcie.

- Ale żeby też nasz dziad z babą na nim byli.

 

 

Podsłuchiwała i rozmawiała

Anna Witalis Zdrzenicka


Wejście do galerii zdjęć