Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

sejm2019-logo

 

czyste powietrze logo

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)X Jubileuszowy Turniej Gościbi im. Janusza Światłonia Drukuj Email
piątek, 08 lutego 2013 16:35, odsłon: 1277

miniaturka15 tysięcy na rzecz 5 niepełnosprawnych dzieci z Gminy Sułkowice

W Sułkowicach odbył się X Jubileuszowy Małopolski Turniej Piłki Nożnej. Od tego roku będzie on nosił imię śp. Janusza Światłonia. 16 drużyn reprezentujących 16 firm z Małopolski walczyło o Puchar Właścicieli Firmy Inter-Zoo Pet Products Osieczany Małgorzaty i Tadeusza Sawickich, którzy, zgodnie z zasadą wygranej z roku poprzedniego, w tym roku organizowali turniej. Współorganizatorami tego charytatywnego przedsięwzięcia na rzecz niepełnosprawnych dzieci byli Burmistrz Sułkowic i KS Gościbia. Zawody odbyły się w dniach 26 - 27 stycznia 2013 r. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Daniello z Izdebnika. Za dochód z imprezy - 15 tys. złotych zakupiono sprzęt niezbędny do lepszego funkcjonowania pięciorga dzieci.

Kto wziął udział

Impreza jak zawsze została zorganizowana z dużym rozmachem. Tadeusz Sawicki wręczył gościom specjalne pamiątkowe medale oraz ciupagi wyprodukowane przez firmę JUCO z Sułkowic - dobrego ducha imprezy, której tragicznie zmarłego właściciela - Janusza Światłonia nosi nazwę turniej. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: Poseł na Sejm Marek Łatas, senator Andrzej Pająk oraz oczywiście właściciele firm, bez których to wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca. W turnieju zagrało 16 drużyn: firma produkująca m.in. klatki dla zwierzaków Inter-Zoo z Osieczan, producenci narzędzi: Juco oraz Kuźnia, Drewno Kominkowe Biele, Firma Handlowa Szczurek z Sułkowic, producent mebli - Tonix Meble Szczurek z Jawornika, skład budowlany Stanbud, usługi wodno - kanalizacyjne Klimatech z Rudnika, Fabryka Mebli Ryś z Krzywaczki, Inter - Drew z Jasienicy, Crawtico z Sieprawia, Barzak z Krakowa, Daniello z Izdebnika, CDO z Izdebnika, producenci obuwia Conhpol i Kazkobut ze Stanisławia Dolnego. Burmistrz Piotr Pułka podziękował wszystkim firmom, które wzięły udział w turnieju, za ich wielkie serce i zaangażowanie. Za to, że są co roku w Sułkowicach. Za to, że przez zabawę i współzawodnictwo robią tyle dobrego dla innych.

Kogo wspomógł turniej

W imieniu wszystkich firm i jej zawodników z rąk współorganizatorów - burmistrza Piotra Pułki, od 10 lat spiritus movens - inspiratora i ducha sprawczego turnieju Edwarda Łaskiego oraz prezesa firmy Inter-ZOO Tadeusza Sawickiego niezbędny sprzęt rehabilitacyjny (m.in. materace, łóżka, trójnóg) oraz rzeczy do codziennego, lepszego funkcjonowania otrzymały dzieci zmagające się z bardzo ciężkimi chorobami - Anna Burda, Dawid Kocańda, Agnieszka Kołodziej, Karol Szypuła i Tomasz Piegza. Dzięki dochodowi z turnieju można było zakupić dla nich sprzęt o równowartości ok. 15 tysięcy złotych. Rodzice i dzieci byli bardzo zadowoleni i wdzięczni za wsparcie i to, że już po raz kolejny turniej zagrano właśnie dla nich. Jak sami przyznają, utrzymanie chorych dzieci to zajęcie trudne i kosztowne. Dlatego też każde wsparcie jest na wagę złota.

Turniej imienia Janusza Światłonia

Tragicznie zmarły Janusz Światłoń był pasjonatem sportu, głównie tenisa stołowego i ziemnego. Tę miłość zaszczepił swojemu synowi Piotrowi, który niestety także wraz z nim zginał w wypadku. Od 1993 r. sponsorował zawodników KS Gościbia, sam nie mogąc uprawiać sportu z powodu prowadzenia firmy, jej rozwijania, a co za tym idzie licznych obowiązków służbowych. Janusz Światłoń; właściciel firmy JUCO w latach 1993 -94 był wiceprezesem i członkiem Zarządu KS Gościbia. Duży nacisk kładł na szkolenie dzieci, wykonał generalny remont boiska piłkarskiego przy SP w Sułkowicach, inwestował w infrastrukturę Klubu. Sponsorował I drużynę piłki ręcznej prowadzonej przez Władysława Piątkowskiego, która w tamtym czasie grała w ekstraklasie. W 2003 r. zainicjował ideę turnieju firm piłki nożnej. Od tego jubileuszowego wydarzenia minęło 10 lat. Organizatorzy postanowili nazwać zawody jego imieniem. "W ten sposób chcieliśmy uhonorować tego wspaniałego człowieka" - powiedział Edward Łaski, który wraz z nim zapoczątkował taką formę pomocy. Pałeczkę po Januszu Świałoniu wspaniale przejęli jego bracia - Wiesław i Stanisław, którzy zawsze wiernie uczestniczą w turnieju i wspierają na co dzień KS Gościbia. Jak dodał Jacek Burkat - prezes Klubu - "turniej ten ma podwójny pozytywny wymiar. Oprócz sportowo - integracyjnego, ma też cel charytatywny. Pomagamy dzieciom niepełnosprawnym, których dotknął nieszczęśliwy los.

Tadeusz Sawicki wręczył ogromny puchar dziękczynny z motywem piłki - kuli ziemskiej Edwardowi Łaskiemu, za to, że tak mocno, przez 10 lat, angażuje się w organizację turnieju.

Najważniejsi są ludzie - Tadeusz Sawicki

W ramach wdzięczności za wielki gest pomocy i organizacji turnieju z KS Gościbia Sułkowice Tadeusz Sawicki, o którego puchar walczono w tym roku, otrzymał od burmistrza statuetkę "Współczucie" autorstwa Witolda Światłonia jako nagrodę "Najważniejsi są ludzie". Właściciel firmy Inter-ZOO to człowiek o wielkim sercu i wielkim umyśle. Od dziesięciu lat jego firma gra w turnieju. I nie ważne jaki wynik odnosi - liczy się dla niego tylko udział, cel i pomoc najbardziej potrzebującym. Tadeusz Sawicki wraz z żoną Małgorzatą niezmiennie są z Sułkowicami i z Klubem Sportowym Gościbia. Ale nie tylko z klubem. "Że zwierzęta kocha - dowód tego macie - firma Inter ZOO to szkoły przyjaciel" - napisali o dobroczyńcach uczniowie. Od początku organizacji pikniku rodzinnego Family Fest w Gimnazjum w Sułkowicach są bowiem jednym z jego głównych sponsorów. Ofiarowują swoje produkty na licytacje. Doceniła to dyrektor szkoły Stefania Pilch, wręczając mu bukiet kwiatów i upominek wykonany przez gimnazjalistów. Specjalnie dla niego piosenkę pt. "Gołębi song" zaśpiewała także jedna z uczennic - Adrianna Zajda.

Dyrektor Stefania Pilch podziękowała także posłowi Markowi Łatasowi, senatorowi Andrzejowi Pająkowi, burmistrzowi Piotrowi Pułce, jego zastępcy Rozalii Oliwie oraz prezesowi Juco Wiesławowi Światłoniowi oraz prezesowi Inter-Drew Edwardowi Łaskiemu. Gimnazjalistki zrobiły też świetny show - pokaz cheerleaderek przygotowany przez Joannę Kaźnicę. Prezentację drużyn biorących udział w turnieju wspomogli także uczniowie goszczącego zawodników gimnazjum - każda firma miała swój plakat z hasłem reklamowym wymyślonym przez uczniów.

Wygrani. Daniello zwycięzcą turnieju.

W tym turnieju przegranych nie było. Każdy uczestnik wygrał wdzięczność tych, dla których się grało. Wygrał uśmiech i radość na twarzy dzieci i opiekujących się nimi na co dzień rodziców. Wniósł trochę światła w szarą i nieraz trudną codzienność tych ludzi.

Gwoli sportowej ścisłości należy jednak wymienić najlepszych sportowców turnieju - najlepszym zawodnikiem został Mariusz Stokłosa reprezentujący firmę Juco, najlepszym strzelcem Tomasz Kawka z firmy Daniello, najlepszym bramkarzem natomiast Łukasz Mardaus grający w zespole firmy Inter-Drew. Jeśli chodzi o firmy, to trzecią pozycję zajęła firma Inter-Drew, drugą firma drzewna Biele, zaś pierwsze miejsce wywalczyła firma Daniello. I to o puchar właścicieli tej firmy właśnie - zarządzanej przez Daniela i Agatę Konopków - będzie walka w przyszłorocznym turnieju. Puchary, medale za miejsce i medale pamiątkowe oraz piłki dla drużyn finałowych wręczył zwycięzcom prezes Inter-ZOO Tadeusz Sawicki.

I tak rozegrano kolejny turniej piłki nożne, wzbogacony o cel wzniosły i świetny, jakim jest pomaganie najbardziej potrzebującym. Oby nigdy nie zabrakło chęci zarówno organizatorom jak i biorącym udział w tej szlachetnej akcji. Do zobaczenia za rok.

Joanna Gatlik


Galeria