Ostrzeżenie meteorologiczne i hydrologiczne Drukuj Email
czwartek, 07 sierpnia 2014 12:51, odsłon: 291

Intensywne opady deszczu oraz burze z gradem

Stopień zagrożenie: 2, zagrożenie hydrologiczne: 3 w (3-stopniowej skali)

Obszar: Województwo małopolskie
Ważność: od 2014-08-07 12:00:00 do 2014-08-08 06:30:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie około 50 mm, oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie opady gradu. W nocy prognozuje się dodatkowo wystąpienie punktowo opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 60 mm.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym jak i ciągłym, w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody (lokalnie gwałtowny), w strefie stanów średnich oraz do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów burzowych także alarmowych. Na Wiśle notowane będą wzrosty poziomu wody na skutek spływu wód, powyżej Krakowa z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów w województwie śląskim na Wiśle w profilu Jawiszowice możliwe jest także przekroczenie stanu alarmowego.

Prawdopodobieństwo: 80%

Źródło: IMGW-PIB