Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Patriotyczne granie, śpiewanie i tańczenie w SOK-u Drukuj Email
środa, 14 listopada 2018 10:23, odsłon: 453

11 listop koncertKoncert dla Niepodległej

Nasze serca, przepełnione najpiękniejszymi uczuciami, pragną złożyć Tobie hołd, Polsko!

- mówiła Monika Lempart, wprowadzając przybyłych w atmosferę Koncertu dla Niepodległej, na który w świąteczne popołudnie 11 listopada zaprosił mieszkańców Sułkowicki Ośrodek Kultury. Koncert w wykonaniu zespołów wokalnych i tancznych oraz solistów pracujących w sekcjach SOK-u. 

- Dzisiejszy koncert poprowadzi nas poprzez skomplikowane dzieje Polski. Udamy się tam wraz z pieśniami, które powstawały w ciągu naszych dziejów i towarzyszyły przodkom w różnych momentach: wielkie bitwy, zwycięstwa i klęski, codzienny trud, osobiste dramaty, rozstania i powroty, radości i smutki. Teksty anonimowe i wiersze poetów, pisane na polach bitewnych, w więzieniach i w salonach. Jest ich bardzo wiele i różne są ich historie, ale razem opisują naszą wspólną historię - Polski i Polaków.

Nasze serca, przepełnione najpiękniejszymi uczuciami, pragną złożyć Tobie hołd, Polsko! – mówiła prowadząca.

Podczas koncertu Chór Apassionata z dyrygentem Maciejem Gawronem wykonał  pieśni: Modlitwa oraz Gaude Mater Polonia. Następnie do Apassionaty dołączył Chór Seniorów, by razem, wspólnie z całą widownią, odśpiewać hymn narodowy. Pięknie wybrzmiały po raz kolejny w tym wyjątkowym dniu wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Chór Seniorów pod batutą Haliny Repeć przypomniał najtragiczniejsze wydarzenie w XX wieku w naszej Małej Ojczyźnie, wykonując Piosenkę o pacyfikacji, ułożoną przez partyzanta Czesława Wyrwałę.

Po chórach na scenie zagościli soliści – dzieci i młodzież rozwijający swoje talenty pod opieką Sułkowickiego Ośrodka Kultury. Piosenkę Dziś idę walczyć, mamo bardzo przekonująco, perfekcyjnie zaśpiewał Adam Lempart, żywiołowe i radosne Dzieci Chudego (prowadzone obecnie przez Monikę Giergiel) zaśpiewały Serce w plecaku i Piosenkę o nocy. Wciąż zadziwiająca barwą i dojrzałością głosu młodziutka Aleksandra Kuźniar wykonała utwór Miasto 44. Gabriela Stojak zaśpiewała piosenkę Do kołyski, a duet Zuzanna Biela i Natalia Kardaś - utwór Moja i twoja nadzieja.

Występy wokalne solistów przeplatały sceny taneczne. Zespół Pieśni i Tańca Elegia zatańczył rozbudowany figuralnie układ poloneza z akompaniamentem  akordeonowym Stanisława Judasza, dziewczynki z sekcji baletu pod opieką Grażyny Ziaji wykonały swój układ taneczny z biało-czerwonymi szarfami. Gościnnie wystąpił niedawno sformowany chór z sułkowickiej filii Szkoły Muzycznej z piosenkami Rozszumiały się wierzby płaczące oraz Już zachodzi czerwone słoneczko.

Na zakończenie dyrektor SOK-u Halina Obst i prowadząca Monika Lempart zaprosiła obecnych do obejrzenia wystawy Symbole Polski w holu ośrodka oraz lampkę białego i czerwonego wina.

tekst i fotografie Anna Witalis-Zdrzenicka