Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Uroczystości patriotyczne w ZPO w Krzywaczce Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2018 16:03, odsłon: 327

11 listopada krzywaczka

Dla naszej Niepodległej

ZPO w Krzywaczce uczciło Święto Niepodległości akademią 9 listopada z patriotycznym programem artystycznym, oczywiście odśpiewaniem hymnu o godz. 11.11 oraz posadzeniem dębu.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było posadzenie przy szkole dębu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski. W obchodach wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście.

 W pierwszej części tych obchodów, w obecności burmistrza elekta Artura Grabczyka, ks. proboszcza Zbigniewa Drobnego, przedstawicieli rodziców Gabrieli Moskal, Barbary Szlachetki i Agnieszki Rusek-Więcek odbyło się rozdanie nagród i dyplomów zwycięzcom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Najwyższa wartość – Ojczyzna! oraz konkursu Nadaj imię dla dębu. Punktem kulminacyjnym tej części uroczystości było posadzenie przed budynkiem szkoły dębu upamiętniającego to wydarzenie.

Program artystyczny osnuty został wokół fragmentów poematu Kwiaty polskie Juliana Tuwima. W trwającym blisko półtorej godziny widowisku pełnym poezji, muzyki, malarstwa i filmu uczniowie prześledzili losy naszego narodu od upadku Rzeczypospolitej w XVIII w., przez burzliwy wiek XIX, wojenne zawieruchy i wielkie totalitaryzmy wieku XX, aż po czasy współczesne. Recytacji utworów największych polskich poetów – od Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego po Czesław Miłosza i Wisławę Szymborską – towarzyszyły projekcje reprodukcji malarstwa polskich twórców XIX i XX wieku, fragmentów filmów wybitnych polskich reżyserów oraz muzyka Fryderyka Chopina i innych narodowych kompozytorów.

Znakomitym uzupełnieniem całości okazały się piosenki patriotyczne wykonane przez chór szkolny oraz odśpiewanie hymnu narodowego wspólnie z przedszkolakami przybyłymi do sali gimnastycznej punktualnie o godz. 11.11.

 

red. na podst. relacji Tomasza Kukli

fot. Ryszard Mecha