Serwis internetowy Gminy Sulkowice wykorzystuje COOKIES

 

czyste powietrze logo

Wybory do Izby Rolniczej

Jakość powietrza

 powietrze

Gospodarka nieruchomościami

Dla przedsiębiorców


ceidg

ePUAP

Elektroniczna
Skrzynka Podawcza

(wymaga konta na platformie ePUAP)Uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno – literackiego „Historia pędzlem i piórem malowana” Drukuj Email
wtorek, 18 grudnia 2018 11:33, odsłon: 355

„Świąteczne spotkanie z historią w tle”

historia_konkurs Uroczyste spotkanie świąteczne wraz z podsumowaniem trwającego trzy lata, wieloetapowego konkursu „Historia pędzlem i piórem malowana” odbyło się 12 grudnia w sali Izby Tradycji. W świątecznej atmosferze, w blasku choinki ubranej w narodowe barwy i pełnej zaproszonych gości sali, rozpoczęliśmy spotkanie specjalnie na tę okazję przygotowaną przez Bogusławę Górkę prezentację multimedialną.

W ten sposób przybliżyliśmy zarówno historię trwającego 3 lata konkursu, jak też jego formułę opracowaną przez pracowników naszej biblioteki oraz okresy historii naszej Ojczyzny, które były tłem prac konkursowych. Prezentację przeczytała Anna Strzelec.

Pomysł konkursu zrodził się w 2016 roku kiedy to obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Nazwaliśmy go wówczas „1050. Urodziny Polski”. Jego podsumowanie odbyło się w grudniu 2016 r. Zainteresowanie, jakie wówczas wzbudził, zainspirowało nas do kontynuowania konkursu, który nazwaliśmy „Historia pędzlem i piórem malowana”. Naszym pomysłem było „przeprowadzenie” dzieci i młodzieży przez wszystkie etapy naszej historii aż do momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości, której to 100. rocznicę świętujemy w tym roku. Formuła konkursu pozostawała przez cały czas taka sama. Dzieci z młodszych klas prezentowały prace plastyczne, uczniowie z klas starszych i młodzież gimnazjalna prace literackie. Również skład jury przez te trzy lata pozostał bez zmian. Byli to:

1. Do oceny prac plastycznych: Agnieszka Turska – plastyk, historyk sztuki, fotograf; Ryszard Judasz – pracownik Izby Tradycji działającej przy bibliotece; Bogusława Górka – członek Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach;

2. Pace literackie oceniali: Jadwiga Malina – poetka, literat, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich o/Kraków, szefowa Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”, Anna Witalis –Zdrzenicka – polonistka, autorka opracowań i publikacji literackich, Małgorzata Dzidek – p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

Rok 2017 przyniósł rozstrzygnięcie etapu I „Z pędzlem i piórem przez kraj Piastów” oraz etapu II „Z pędzlem i piórem przez kraj Jagiellonów”, natomiast rok bieżący pozostałych dwóch etapów.

Po prezentacji przyszedł czas na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Jury zdecydowało przyznać w:

- Etapie III „Czasy Wolnej Elekcji” w części plastycznej:

I. Nagroda Szymon Ucisko

II. Nagroda Adam Gaczorek

III. Nagroda Karolina Latoń

Wyróżnienia: Nadia Garbień, Amelia Horwat, Amelia Boczkaja, Lena Gaweł, Danuta Piech

W części literackiej:

I. Nagroda Emilia Janowska

Nagrody drugiej i trzeciej nie przyznano.

Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano Emilii Piechocie oraz Kamili Skupień.

- W etapie IV „Okres Niewoli czyli Droga do Niepodległości” w części plastycznej:

I. Nagroda - Julia Śmiłek

II. Nagroda - Nikola Sikora

III. Nagroda - Aleksandra Judasz

Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Szuba, Małgorzata Bochenek, Kinga Kozieł.

W części literackiej:

I. Nagroda Florian Czwartek

II. Nagroda Adam Lempart

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Osoby które zostały nagrodzone, a nie odebrały swojej nagrody, mogą to zrobić w bibliotece w godzinach jej otwarcia.

Po części oficjalnej naszego spotkania był też czas na rozmowę przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Annę Strzelec i Marię Król.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w konkurs organizowany przez naszą bibliotekę chciałabym przekazać dla szkół z terenu naszej gminy oraz dla Koła Plastycznego działającego przy Sułkowickim Ośrodku Kultury. Specjalne podziękowania za pomoc i zaangażowanie kieruję do Pani Jadwigi Maliny – szefowej Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”. Dziękuję także pozostałym członkom jury konkursowego oraz wszystkim, którzy w całym trzyletnim okresie trwania konkursu przyczynili się do jego organizacji. Dziękuję również Myślenickiej Grupie Literackiej „Tilia” oraz Lokalnej Grupie Działania „Między Dalinem i Gościbią” za przekazanie nagród książkowych dla laureatów konkursu.

p.o. Dyrektora biblioteki

Małgorzata Dzidek

fot. z arch. bilioteki