Wybory do Izby Rolniczej

Minaritala w Galerii Internat – 15.12.2018 r. Drukuj Email
wtorek, 18 grudnia 2018 15:19, odsłon: 441

Fantazja sióstr

minaritala Mówi się, że bliźnięta są bardziej uzdolnione, mają lepiej rozwinięte prawe półkule mózgu odpowiedzialne za kreatywność, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne. Siostry Maria i Emilia Garbień z Sułkowic, urodzone w ten sam dzień 1994 roku, są tego najlepszym przykładem. Maria poszła w kierunku literatury, Emilia w kierunku malarstwa.

16 grudnia 2018 r. postanowiły zaprezentować niewielką próbkę swoich zdolności na wernisażu w Galerii Internat przy współpracy z prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach „Tradycja i Przyszłość” Aleksandrą Korpal. Goście wernisażu mieli okazję podziwiać synkretyzm sztuk.

Na początku Maria – po kierunkach: bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz edytorstwo zaprezentowała wybór swoich utworów publikowanych na facebooku „Maria Garbień/Jane L.C. /Świat między słowami” i na blogu „Świat Minaris”. „Minaritala” to zbiór pieśni, hymnów i wierszy, które przez wiele lat przekazywali sobie ustnie bardowie, aż w końcu zostały spisane przez nieznanego autora. Dotyczyły one ważnych postaci i wydarzeń Światów z innego wymiaru. Niektóre z tych wydarzeń uchwycono na obrazach nieznanego pochodzenia i autorstwa, które znaleziono w opuszczonej twierdzy w jednym z miast Drugiego Świata – puszcza wodze fantazji Maria Garbień.

Emilia Garbień – studentka IV roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz na kierunku malarstwo (prowadząca własną stronę na facebooku Emilia Garbień i na Instagramie emiliagarbien), postanowiła wykonać cykl prac, który jest zbiorem ilustracji do twórczości pisarskiej jej siostry. Prezentowane w Galerii Internat prace zostały wykonane w większości akrylem i węglem na papierze, ukazują interpretację Światów Minaris, o których pisze autorka. Wszystkie prace zostały wykonane w 2018 r.

Po występach dziewczyn, przyszedł czas na deser – występ a capella Tomasza Cupa – chórzysty z Psalmodii z Krakowa, który wspólnie z Klaudią Chmielewską napisał melodię do wybranych tekstów Marii. W muzyce czuć było wpływy celtyckie i nordyckie, a zebrani mogli się przenieść duchem na nieznane lądy, w krainę nieograniczonej wyobraźni.

Jak stwierdziła kustosz galerii Aleksandra Korpal – „To miejsce gościło już wielu artystów profesjonalnych, doświadczonych, z Krakowa, tym bardziej zatem cieszy mnie fakt, że tym razem gościmy artystów tak młodych i co najważniejsze – stąd, z samych Sułkowic.” Prace Emilii i własnoręcznie napisane wiersze Marii można nadal podziwiać w Galerii Internat. Warto pójść i choć na chwilę zatrzymać się przed twórczością sułkowickich bliźniaczek.

tekst i fot. Joanna Gatlik-Kopciuch