Wybory do Izby Rolniczej

Cmentarz choleryczny na szlaku Beskidzka Droga św. Jakuba Drukuj Email
czwartek, 04 lipca 2019 08:38, odsłon: 189

4Dzięki przygotowanemu przez Urząd Miejski w Sułkowicach wnioskowi o powierzenie grantu oraz koordynowaniu realizacji projektu możliwe było odnowienie tak ważnego miejsca historycznego w naszej gminie.

Przy współpracy z TPS Kowadło, ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zrealizowany został projekt pn. ,,Utworzenie przystanku turystycznego na szlaku Jakubowym w Sułkowicach”.

W ramach projektu wykonano prace przy obelisku kamiennym z 1847 r. (tzw. cmentarzu cholerycznym) przy ul. Tysiąclecia w Sułkowicach polegające na konserwacji powierzchni płaskorzeźbionej oraz detali architektonicznych. Wykonano prace związane z demontażem i montażem obelisku, rekonstrukcją kamiennego krzyża z piaskowca, wykonaniem fundamentu wraz z izolacją, utwardzeniem terenu, oczyszczeniem i pomalowaniem ogrodzenia oraz rekonstrukcją pierwszego stopnia obelisku. Utworzono jednocześnie przystanek turystyczny wykonując utwardzenie placu o wymiarach 6x8m oraz ścieżki 1,5m x 40 mb.

Dzięki realizacji zadania obelisk został zachowany od postępującego niszczenia, jest bardziej widoczny a samo miejsce stanowi punkt turystyczny na terenie Sułkowic.